“Χωρίς αντίπαλο πήρε τη νίκη ο Εθνικός” (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

“Χωρίς αντίπαλο πήρε τη νίκη ο Εθνικός” (Φώτο)

Νίκη βαθμολογικής ανάσας πήρε η ομάδα του Εθνικού Γιαννιτσών κερδίζοντας την ομάδα των Προμάχων με 5-0 στον Σαββατιάτικο παιχνίδι στο γήπεδο της Τραπεζούντας παρουσία περίπου 100 φιλάθλων που αψήφισαν την χαμηλή θερμοκρασία και παρακολούθησαν το παιχνίδι.

Το πρώτο μέρος ήταν πολύ μέτριο με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πιάνουν μεγάλες αποδόσεις αφού το κυρίως παιχνίδι γινόταν στον χώρο του κέντρου με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν ότι φοβούνται να μπουν στην περιοχή.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αποφασιστικά και επιθετικά έχοντας το προβάδισμα που πήραν λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και με συνοπτικές διαδικασίες ”καθάρισαν” το παιχνίδι βομβαρδίζοντας κυριολεκτικά τα δίχτυα των φιλοξενούμενων που στο δεύτερο μέρος με σημάδια κούρασης δεν κατάφεραν να αντισταθούν και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Κώστας Χατζηστεφάνου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 44΄σε ανατροπή του Τσάλμα από τον Μπελητάσιο στέλνοντας την  ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους ενώ νωρίτερα ο Ελευθερίάδης στο 5΄, ο Ζαμίδης στο 8′ και ο Βασιλειάδης στο 20΄έχασαν ευκαιρίες να πετύχουν γκολ.

Στην επανάληψη με εξαιρετικό γκολ στο 55′ ο Χατζηστεφάνου ζευγαρώνει τα τέρματα της ομάδος του πετυχαίνοντας από κοντά το 2-0.

Στο 61′ ο Ελευθεριάδης από κοντά με πλασέ κάνει το σκορ 3-0 . Στο 85΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Αντώνης Φλαρούντζος φτάνει τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και το τελικό 5-0 πετυχαίνει ο Λούτσης με σουτ στο 89′

Άριστη η διαιτησία των Σιδηρόπουλο, Κουπαράνη, Βαμβακά.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Μητσάκης Φώτης) Καμπαλής(70′ Στοιτσης) Βασιλειάδης Σιδέρης Ζαφειρίου Γρηγοριάδης Γκουγκουλούδης (72′ Λούτσης) Ζαμίδης Ελευθεριάδης(65′ Ζαφειρίου) Τσάλμας(56′ Φλαρούντζος) Νάτσης Χατζηστεφάνου

ΠΡΟΜΑΧΟΙ(Δεμίρης Μάκης) Μπελιτάσιος Ατζος Μιχαηλίδης Κώστας(80′ Μεσκίνης) Αδραμάνης Μούγιος Κοκτσίδης( 73′ Σατζάκης) Καλογιάννης( 65΄Τρίψης) Τσιμτσιρίδης Νάνος Μίτσκας.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ