Χατ τρικ ο Μαρίνος Τανταλίδης, διπλό ο Μ. Αλέξανδρος στο Μελίσσι (Φώτο)

Με το διπλό στις αποσκευές του έφυγε από το γήπεδο του Μελισσίου ο Μ. Αλέξανδρος Πέλλας, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-3 της τοπικής Δόξας, σε ένα παιχνίδι το οποίο παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου και τους αποζημίωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα έχοντας την κατοχή και πιέζοντας σχεδόν σε όλο το γήπεδο τους αντιπάλους τους, απειλόντας μόλις στο 5′ με το δυνατό σουτ του Γιάννη Πολυχρονόπουλου, να μπλοκάρει ο Δεληχατζής. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανατράπηκε από τον Νίκο Κυργερίδη με τον διαιτητή να σφυρίζει το καταφανέστατο πέναλτι και τον Μαρίνο Τανταλίδη να ευστοχεί για το 0-1. Στο 16′ ο Μέγας πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με μία καρμπόν φάση, ανατροπή του Μάκη Τοπάλη από τον Μάριο Τζάτζη, εκτέλεση πέναλτι του Μαρίνου Τανταλίδη και 0-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν πολύ μεγάλη φάση με τον Χρήστο Κυζιρίδη στο 26′ να αστοχεί από πολύ κοντά και στο 28′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε 3ο τέρμα όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Μπουράκη και κεφαλιά του Ηλία Πλιόγκα, ο Μαρίνος Τανταλίδης πήρε το “ριμπάουντ” και από κοντά έγραψε το 0-3, πετυχαίνοντας παράλληλα και προσωπικό χατ τρικ. Κι ενώ όλα πήγαιναν “πρίμα” για τους φιλοξενούμενους, ο Χρήστος Κυζιρίδης στο 32′ με έναν κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 1-3, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Δόξα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι φτάνοντας μάλιστα και σε ένα ακόμη τέρμα στο 62ο λεπτό με κεφαλιά του αρχηγού της Μάριου Τζάτζη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Κοκκινίδη, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Μέγας έκλεισε πολύ καλά τους χώρους και παρά τις όποιες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, χάνοντας μάλιστα στο 93′ πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Δημήτρη Μπουράκη να μη σημαδεύει σωστά με το κεφάλι κι έτσι η ομάδα του Γιάννη Χαρπίδη πανηγύρισε μία μεγάλη και δίκαιη νίκη βάση της εικόνας του αγώνα, περνώντας από μία δύσκολη έδρα και μειώνοντας παράλληλα την διαφορά από την κορυφή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Κεσίσογλου Γ, Κουπαράνη.

Δόξα Μελισσίου (Γιάννης Γυριχίδης): Δεληχατζής, Χατζηδάκης (55′ Μητρέντσης), Κοκκινίδης, Κυργερίδης, Τζάτζης, Ξανθόπουλος (79′ Τσάλμας), Γεωργιάς (46′ Λιτοβολής), Πισμισάκης, Κυζιρίδης, Θεοδωρούδης, Τοπαλίδης (74′ Σαρρής).

Μ. Αλέξανδρος Πέλλας (Γιάννης Χαρπίδης): Δομουκτσίδης, Παναγιωτέλης, Βασιλάκογλου, Τανταλίδης, Πλιόγκας, Ιωσηφίδης (38′ Πρέτσι (90′ Στάγκος)), Μπουράκης, Τοπάλης, Πολυχρονόπουλος (75′ Καμπούρης), Καρατζιάς, Μπρατσούδης (58′ Παπαδόπουλος).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου