ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Φλέγεται η Έδεσσα, 3ος ο Αερωπός MAN DYNAMIC

Ένας εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο Αερωπός Έδεσσας νίκησε 26-24 τον ΠΑΟΚ και με την 2η νίκη του, κατέκτησε την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Handball Premier 2018-2019, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία του και ουσιαστικά πρόκειται για έναν άθλο αν συγκρίνουμε τα οικονομικά μεγέθη της ομάδας της Έδεσσας με τις άλλες ομάδες.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν εγκλωβισμένοι στο πρώτο ημίχρονο, όμως σιγά σιγά στην επανάληψη βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά παίρνοντας παληκαρήσια νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν φανερό ότι παρά το προβάδισμα τους οι αρκετές απουσίες που είχαν κάποια στιγμή θα παίξουν τον ρόλο τους όπως κι εγινε, αφού οι περιορισμένες επιλογές έπαιξαν τον ρόλο τους, γνωρίζοντας την ήττα και έμειναν στην τέταρτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με πέντε τέρματα (9-14). Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Αερωπός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να φέρει το ματς στα ίσα (20-20) στο 45′.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας στη νίκη με 26-24 κάνοντας επί μέρους 15-10 στο δεύτερο τριαντάλεπτο του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Κυριακού με έξι τέρματα, ενώ για τον ΠΑΟΚ 11 είχε ο Κοκκώνης.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 5-7, 6-10, 7-12, 9-14 (ημχ), 13-16, 17-18, 20-20, 23-21, 24-22, 26-24.

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 4, Γάτσης, Θ. Τζουβάρας 1, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 4, Μισαηλίδης 4, Κυριακού 6, Μισηρλίδης, Λιόφης, Λάππας.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 11, Αποστόλου 1, Κωστακίδης 9, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Ελοζιέουα, Κυπραίος 1, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Μπαμπατζανίδης.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας. Δίλεπτα: 6-5. Πέναλτι: 0/0-6/6.