Το πίστεψε και προκρίθηκε ο Ακρίτας – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Το πίστεψε και προκρίθηκε ο Ακρίτας

Δραματικό παιχνίδι για τον θεσμό του κυπέλλου έγινε στη Σωσάνδρα, όπου ο τοπικός Ακρίτας πήρε μεγάλη πρόκριση επικρατώντας στην παράταση της Θύελλας Σαρακηνών με σκορ 2-1 κι ενώ η κανονική διάρκεια είχε τελειώσει ισόπαλη με σκορ 1-1.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από αντίξοες συνθήκες και σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, είχε δυνατές μονομαχίες με τους γηπεδούχους να έχουν περίσσιο πάθος και στα 120’ της αναμέτρησης, να δικαιώνονται με την πρόκριση, αποκλείοντας μια ομάδα ανώτερης Κατηγορίας.

Στο πρώτο μέρος υπήρχε σχετική ισορροπία με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν έδειξαν καθαρό μυαλό, ενώ έπεσαν και στον γκολκίπερ των γηπεδούχων τον Δημητριάδη που έσωσε σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του.

Έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το πολυπόθητο γκολ και κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι το τελικό σφύριγμα, πανηγυρίζοντας έξαλλα την πρόκριση.

Φάσεις και γκολ:

Στο 16’ φαουλ του Κυζιρίδη, αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με καρφωτή κεφαλιά ο προωθημένος Πετρούσης έγραψε το 0-1 για τη Θύελλα.

Στο 17’ ωραία ενέργεια και σέντρα του Παρτσανάκη, φοβερό μονοκόμματο σουτ του Ιωαννίδη κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Φιρινίδη, γράφοντας το 1-1 για τον Ακρίτα.

Στο 19’ δυνατό σουτ του Θωμά Ε., μόλις άουτ.

Στο 54’ ο Γκέσιος βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, αλλά το πλασέ του απέκρουσε σωτήρια ο Δημητριάδης.

Στο 60’ ο Θωμάς Γ., βρέθηκε σε καλη θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, για να μπλοκάρει ο Δημητριάδης.

Στο 63’ ο Κοντακτσής ελίχθηκε ωραία βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, αλλά καθυστέρησε και κόπηκε από τους αμυντικούς.

Στο 70’ ο Θωμάς Ε., βγήκε απέναντι από τον Δημητριάδη αλλά ο πορτιέρο του Ακρίτα απέκρουσε σωτήρια.

Στο 72’ ο Ντόγκαρης βρέθηκε σε καλή θέση, πήγε να περάσει τον Φιρινίδη αλλά η μπάλα κόλησε στα νερά και μπλόκαρε ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

Στο 88’ ψηλοκρεμαστό σουτ του Θωμά Ε., απέκρουσε ασθενώς ο Δημητριάδης η μπάλα στρώθηκε στον Γκέσιο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, το τέρμα όμως ακυρώθηκε σαν οφσάιντ από τον κ. Κεσίσογλου.

Στο 103’ αδράνεια στην άμυνα της Θύελλας και ο Ντόγκαρης πλάσαρε ιδανικά τον Φιρινίδη, γράφοντας το 2-1 για τον Ακρίτα.

Στο 113’ κόρνερ του Αταλασίδη η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού και έφυγε άουτ.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Κεσίσογλου Γ., Κουπαράνη.

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ηλιάδης, Κουντουράς, Χρηστίδης, Τσόρμπας, Ουζούνης, Κοντακτσής, Ιωαννίδης, (111’ Χαλκίδης), Παπαδόπουλος, ( 67’ Αταλασίδης), Παρτσανάκης, (74’ Ζουμπουλίδης), Ντόγκαρης, (120’ Στούπης).

Θύελλα Σαρακηνών (Λεωνίδας Μπίλης): Φιρινίδης, Κούμπους, Ουζούνης, Πετρούσης, Ρώσσης, (64’ Μαντζανάς), Θωμάς Ε., (91’ Μελίσσης), Τσόρμπας, (73’ Μποζίνης), Θωμάς Γ., Γκέσιος, Κυζιρίδης, Κάρτζιος, (46’ Λαφαζανίδης).