Στο κυνήγι της κορυφής οι Μαυραετοί, νίκησαν και την Αναγέννηση – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Στο κυνήγι της κορυφής οι Μαυραετοί, νίκησαν και την Αναγέννηση

Μία ακόμη νίκη πέτυχε η Δόξα Μανδάλου στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, όπου κέρδισε την νεανική και αξιόμαχη Αναγέννηση Γιαννιτσών με 4-1 και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Α1.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά και ισορροπημένο με τους γηπεδούχους, πάντως να έχουν την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να έχουν κι αυτοί κάποιες φάσεις και να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα με την εκπνοή του ημιχρόνου παγώνοντας το γήπεδο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ και σ’αυτό έπαιξαν σημαντικό ρόλο και οι δύο αποβολές των φιλοξενουμένων, όπου έκαναν τα πράγματα πολύ πιο εύκολα, ειδικά για μία έμπειρη ομάδα όπως η Δόξα και έτσι μοιραία ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 4-1.

Σκόρερ των νικητών ήταν οι: Τζούρτζος(67′ πεν, 80′), Καραδήμος(70′), Τσιλογλανίδης(85′), ενώ για τους ηττημένους σκόραρε ο Χατία(43′).

Αποβλήθηκαν για την Αναγέννηση οι: Κυζερίδης(58′), Σαββουλίδης(70′).

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Αργυρός, Σιώνης Β, Λαμπρίδης.