Στους “8” η Νίκη Καλής… από την άσπρη βούλα (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Στους “8” η Νίκη Καλής… από την άσπρη βούλα (Φώτο)

Μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ που διεξήχθη στο γήπεδο της Καλής, η τοπική Νίκη κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας απέναντι στον Μ. Αλέξανδρο Πέλλας στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 6-5, με την κανονική διάρκεια να λήγει με σκορ 0-0 και την παράταση 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μ. Αλέξανδρου Πέλλας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε κάποιες φάσεις μπροστά από την εστία του τερματοφύλακα Λεοντιάδη χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την Νίκη Καλής να έχει έναν πιο παθητικό ρόλο και να καταφέρνει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη με την είσοδο των Ρίτε, Ταρπάνη, Νόση και Γιαννουσίδη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και δημιούργησαν φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και πάλι μια ελαφριά υπεροχή και να έχουν και αυτοί καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν κυρίως με τον Αλέξανδρο Γουστέρη, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί παίχτηκε ένα πραγματικό θρίλερ με τις δύο ομάδες να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό κάθε ημιχρόνου. Αρχικά ο Ανδρέας Ρίτε έβαλε μπροστά στο σκορ με 1-0 τη Νίκη Καλής στο 105′ πλασάροντας σε τετ α τετ τον τερματοφύλακα Δομουκτσίδη, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 120′ για την Πέλλα ο Ηλίας Πλίογκας, αφού είχαν προηγηθεί πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους και να στείλει τις ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι.

Ακόμη και στα πέναλτι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να ευστοχούν στα πρώτα 5 πέναλτι. Στο 6ο όμως πέναλτι για την Πέλλα, ο Λεωνίδας Λεοντιάδης απέκρουσε την εκτέλεση του Ηλία Πλιόγκα και ο Κώστας Σνάλα ευστόχησε στο δικό του και έτσι η Νίκη Καλής πήρε μία πρόκριση δια πυρός και σιδήρου στους 8 του κυπέλλου.

Η διαδικασία των πέναλτι: (0-1 Αβραάμ, 1-1 Πληκαδίτης, 1-2 Δομουκτσίδης, 2-2 Νόσης, 2-3 Μπουράκης, 3-3 Ιγνατιάδης, 3-4 Ζούζουλας, 4-4 Ρίτε, 4-5 Τοπάλης, 5-5 Ταρπάνης, Απέκρουση του Λεοντιάδη στο πέναλτι του Πλιόγκα, 6-5 Σνάλα)

Νίκη Καλής (Κώστας Αλεξανδρίδης): Λεοντιάδης, Γαργάλας, Χρήστου (60′ Νόσης), Ματεντζόγλου (65′ Γιαννουσίδης), Καραγκιαούρης (53′ Ρίτε), Σνάλα, Καρασαρλίδης (55′ Ταρπάνης), Γιακαμόζης Σ, Ιγνατιάδης, Γιακαμόζης Α, Πληκαδίτης.

Μ. Αλέξανδρος Πέλλας (Γιάννης Χαρπίδης): Δομουκτσίδης, Μαλλόλι, Σιαματάς (77′ Πιτσάρης), Πλιόγκας, Αβραάμ, Τοπάλης, Μαντζανάς (113′ Αλμπάνης), Μπουράκης, Γουστέρης, Ζούζουλας, Στάγκος.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Κατεριάδης, Βασιλειάδης, Κουκούλης Σ.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου