Στα ημιτελικά ο Ακρίτας με νίκη-πρόκριση στο Σταυροδρόμι (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Στα ημιτελικά ο Ακρίτας με νίκη-πρόκριση στο Σταυροδρόμι (Φώτο)

Την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας εξασφάλισε πριν από λίγη ώρα ο Ακρίτας Σωσάνδρας, κερδίζοντας στο Σταυροδρόμι τον τοπικό Φίλιππο με σκορ 1-3.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με επιθετικούς προσανατολισμούς και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι στο 8′ με σουτ του Δημήτρη Παπαδόπουλου και τους γηπεδούχους να απαντούν στο 15′ με πλασέ του Άγγελου Σκαπέρδα. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φίλιππου Ιωαννίδη, το οποίο προήλθε μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ του Ακρίτα και τον Γραμματικόπουλο να ανατρέπει τον Κουντουρά, με τους γηπεδούχους πάντως να διαμαρτύρονται ότι δεν υπήρχε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σχετικά γρήγορα στην ισοφάριση, καθώς στο 22′ μετά από σέντρα του Σκορντίλεβα, ο Άγγελος Σκαπέρδας πλάσαρε ιδανικά για το 1-1. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Ακρίτας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Θωμά Ουζούνη να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στα καρέ του Φιλίππου και από κοντά να γράφει το 1-2, σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι δύο ομάδες παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 40 και στο 43′ με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση στο 54′ με μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Σκορντίλεβα και τον Ακρίτα στο 70′ να διευρύνει το προβάδισμα του με νέα εκτέλεση πέναλτι του Φίλιππου Ιωαννίδη σε ανατροπή του Μένιου Ντόγκαρη από τον Δημήτρη Τάντη με τον αμυντικό του Φιλίππου να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και να σηκώνει έντονες διαμαρτυρίες. Σαν να μην έφτανε αυτό οι γηπεδούχοι στο 75′ έμειναν με 9 ποδοσφαιριστές, όταν μετά από υπόδειξη του πρώτου βοηθού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσιρακίδης για διαμαρτυρία με τα εναπομείναντα λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα και τον Ακρίτα Σωσάνδρας με το σφύριγμα της λήξης να πανηγυρίζει την πρόκριση του στις 4 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας.

Να σημειωθεί ότι ο νεαρός επιθετικός του Ακρίτα Δημήτρης Παπαδόπουλος που έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Έδεσσας, όπου οι γιατροί διαπίστωσαν ότι υπέστη ελαφρά εγκεφαλική διάσειση και αποφασίστηκε να παραμείνει εκεί για παρακολούθηση.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Ατζαμιδάκης, Ταγκαλίδης, Κουκούλης Σ.

Φίλιππος Σταυροδρομίου (Αλέξανδρος Κουτίδης): Μούζας, Γραμματικόπουλος, Δραγάτης, Τάντης, Τσιρακίδης, Κουκούδας, Θεοδώρου Π. (75′ Παπαδόπουλος), Βοτάρης, Σκορντίλεβα (88′ Πάρδας), Σκαπέρδας, Θεοδώρου Α (81′ Αράπι).

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ζουμπουλίδης, Κουντουράς, Χρηστίδης, Τσόρμπας, Κοντακτσής, Ντρόγκαρης, Ουζούνης (80′ Σαπουντζής), Παπαδόπουλος (60′ Αταλασίδης), Ιωαννίδης (72′ Χαλκίδης), Παρτσανάκης (80′ Στούπης).

Ρεπορτάζ: Κυριάκος Παπαντωνίου