Σούπερ Αερωπός και νίκη επί της ΑΕΚ 25-23 – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Σούπερ Αερωπός και νίκη επί της ΑΕΚ 25-23

Λίγα 24ωρα μετά την σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Τσάλεντζ Καπ χάντμπολ ανδρών η ΑΕΚ ηττήθηκε με 25-23 από τον Αερωπό στην Έδεσσα για τα πλέι οφ της handball premier και οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι.

Tην Πέμπτη στο ΟΑΚΑ η ομάδα που θα επικρατήσει θα προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Έδεσσας κατάφερε να εκμεταλλευθεί με τον καλύτερο τρόπο τα προβλήματα που έβγαλε η ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση και δε θύμισε σε τίποτα την ομάδα που έχασε με κάτω τα χέρια (48-27) πριν από 12 μέρες.

Η ΑΕΚ παγιδεύτηκε στον αργό ρυθμό που έδωσε ο Αερωπός στο παιχνίδι και το πλήρωσε. Η Ένωση προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 24ο λεπτό και διατηρούσε ένα προβάδισμα μέχρι το 45ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι και πήραν τελικά τη νίκη μετά από δύο γκολ του Δημάκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα κι ενώ ο Χόγκας είχε μειώσει σε 24-23 λίγα δεύτερα πριν το τέλος.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΕΚ 25-23

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-4, 6-6, 7-8, 9-9, 9-11 (ημχ.), 11-14, 12-14, 15-16, 18-18, 21-19, 25-23

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζoυβάρας Π. 2, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Τζουβάρας Φ. 4, Κράλλης 5, Λιάνδης, Ανγκέλοφ, Δημάκης 9, Βαφείδης 1, Πέρρος Α. 2, Κυριακού 2, Γάτσης, Αρβανιτίδης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Πέρρος Γ. 2, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης Π. 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Λόκεν 4, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 2/2-3/4

ΠΗΓΗ: sdna.gr