Προσπέραση με Καραδήμο οι Μαυραετοί (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Προσπέραση με Καραδήμο οι Μαυραετοί (Φώτο – Βίντεο)

Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με πολύ ένταση και πάθος είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν οι 120 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο του Μανδάλου με την τοπική Δόξα να κερδίζει με σκορ 1-0 τον Άρη Νησίου και να τον προσπερνάει στην βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, δημιούργησαν κάποιες φάσεις μπροστά από τα καρέ του τερματοφύλακα Πιστοφίδη, χωρίς όμως να καταφέρουν να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν έναν πιο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το λευκό 0-0, στο 43ο λεπτό ο Φώτης Τσιλογλανίδης έκλεψε την μπάλα κοντά στην περιοχή του Άρη Νησίου και έδωσε έτοιμο γκολ πάρε βάλε στον 1ο σκόρερ της ομάδας τον Γιώργο Καραδήμο για να γράψει το 1-0 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Μαυραετοί ήταν και πάλι αυτοί που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάννη Αναστασιάδη να μη μπορεί να πλασάρει σωστά τον Γιάννη Πιστοφίδη σε τετ α τετ. Στο 60′ της αναμέτρησης όμως ο αρχηγός της Δόξας αποβλήθηκε δεχόμενος την 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα σύμφωνα με τον διαιτητή και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Η ομάδα του Άρη Νησίου πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και έφτασε κοντά με τον Γιάννη Ουζούνη να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Μπόικου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την Δόξα Μανδάλου να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και να χάνει μοναδικές ευκαιρίες να πετύχει ένα δεύτερο γκολ με τους Γιώργο Καραδήμο, Έλτον Τσουλχάι και Φώτη Τσιλογλανίδη.

Τελικά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Δόξα Μανδάλου πανηγύρισε μία δύσκολη και μεγάλη νίκη.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Δαργινίδης, Μίσκος, Αλατζάς.

Δόξα Μανδάλου (Νίκος Αντωνάς): Μπόικος, Μαυρομάτης, Τσελεπής, Τουρατζίδης, Σαββίδης, Τόπκας, Αποστολούδας, Τσιλογλανίδης, Τσουλχάι (87′ Ιωαννίδης), Καραδήμος (90′ Μπουρνάζης), Αναστασιάδης.

Άρης Νησίου (Μάριος Παπαδόπουλος): Πιστοφίδης, Παπουλίδης (52′ Αλεξανδρίδης), Μπέσιος, Ουζούνης, Καραμαλάκης, Σαββίδης (21′ Μούλας), Δούμος, Μάρκου, Ιωσηφίδης (74′ Αντωνιάδης), Σίσκος (63′ Τσεγάνης), Αναστασιάδης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου