“Πειρατής” Βαγγέλης Γεωργίου οδήγησε τη Θύελλα στο διπλό – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

“Πειρατής” Βαγγέλης Γεωργίου οδήγησε τη Θύελλα στο διπλό

Δεύτερη απόδραση με το διπλό από τη Χαλκιδική και μάλιστα πάλι με ανατροπή για τη Θύελλα Σαρακηνών, που έφυγε νικήτρια από τη Ν. Καλλικράτεια επικρατώντας με σκορ 2-1 του τοπικού ΠΟΝΚ, όπως είχε γίνει και στη Βαρβάρα την άλλη εκπρόσωπο της Χαλκιδικής στη Γ’ Εθνική.

Παρά την μέτρια εμφάνιση τους οι Πειρατές έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ του πρώτου ημιχρόνου και παρότι πιέστηκαν στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο της νίκης, που τους κρατά ζωντανούς στη μάχη του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλά και έδειξαν ότι βρίσκονται σε διαρκή αγωνιστική άνοδο και αν δείξουν προσοχή θα καταφέρουν να παραμείνουν στην Κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε μέτριους ρυθμούς με παιχνίδι κέντρου και χωρίς τις μεγάλες φάσεις, ωστόσο οι γηπεδούχοι στην εκπνοή του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ορέστη Αποστόλου στο 44’ να ανοίγει το σκορ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ με δύο τέρματα του Βαγγέλη Γεωργίου που αρχικά ισοφάρισε στο 49’ και στο 59’ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, έβαλε μπροστά τους Πειρατές, που στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Λάζαρου Ρώσση στο 88’, ενώ νωρίτερα στο 80’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με ισοφάριση, με την κεφαλιά του Παύλου Σαββίδη να βρίσκει το δοκάρι.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μιχούλιας, Παπαδοπούλου, Αγγελόπουλος (Μακεδονίας).

Συνθέσεις:

ΝΕΟΣ ΠΟ Ν. ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Δημήτρης Κάλφας): Μαυρομιχάλης (67’ λ.τ Μούτσα), Μπιλιγκμπασης (81’ Μπαγκαλιάννης), Καραΐσκος, Παπάζογλου, Σακαλής, Σαββίδης (81’ Παρασίδης), Κουκουτρίγκας, Λαμάι (52’ Κοιλανίτης), Ανδριόπουλος, Μουράτι, Αποστόλου (81’ Σιδηρόπουλος).

ΘΥΕΛΛΑ ΣΑΡΑΚΗΝΩΝ (Κώστας Γαλτσίδης): Τόλιος, Ουζούνης, Κιόρτσης, Μαντζανάς, Ρώσσης, Τσόρμπας Β., Τσολακίδης (74’ Ιωάννου), Γαρύφαλλος, Ταουσιάνης (77’ Μουρατίδης), Σούκιας (38’ λ.τ. Γεωργίου), Βαβλιάκης (74’ Τράκας).

ΣΧΟΛΙΟ

ΣΧΟΛΙΟ

1. Α..........ς

5 Μαΐου 2021 at 22:17

Συγχαρητήρια για την νίκη σας.
    Το μεγάλο όμως θέμα και φυσικά όλου του ομίλου όσο αφορά την διεκδίκηση της πρωτιάς είναι ένα. Ποιο;
    Μα φυσικά ο covid που χτύπησε τον Εύοσμο. Επτά ποδ/στες της ομάδας νοσουν. Τι σημαίνει αυτό; Ότι προφανώς όπως ορίζει ο νομοθέτης, τα παιχνίδια του Αγροτικού Αστέρα με Μηχανιώνα και Θερμη θα αναβληθούν. Επειδή έχει βγει το πρόγραμμα, οι δύο Τετάρτες (19 και 26 Μαϊου έχουν αγωνιστικές). Άρα; Πότε θα γίνουν τα αναβληθεντα; Τετάρτη 2 και 9 Ιουνίου; Όταν η λήξη είναι προγραμματισμένη στις 6 Ιουνίου;
    Κύριοι της Διοίκησης των Σαρακηνών, γρήγορα ενοχλείστε την ΕΠΟ, ούτως ώστε να βρεθεί η σωστή λύση!! Ποια είναι;
    Όχι πάντως να γίνουν τα ματς του Αστέρα και παράλληλα της Μηχανιώνας τρεις μέρες πριν και τρεις μέρες μετά την λήξη του πρωταθλήματος.
    Υ.Γ Συγνώμη για το ” μεγάλο” σχόλιο Pellasports.