ΠΑΣ Σκύδρα-ΑΕΚ Καρυώτισσας 1-2, “Στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη η Καρυώτισσα” (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 2ος όμιλος

ΠΑΣ Σκύδρα-ΑΕΚ Καρυώτισσας 1-2, “Στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη η Καρυώτισσα” (Φώτο)

Με τους τρείς βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της έφυγε η ομάδα της Καρυώτισσας από το Δημοτικό γήπεδο Σκύδρας το απόγευμα του Σαββάτου στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με την ομάδα του ΠΑΣ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στα τελευταία λεπτά του αγώνα που ισοφάρισαν. Στις καθυστερήσεις όμως οι παίκτες του Κώστα Τσαλκιτζή που πολιορκούσαν κυριολεκτικά τα καρέ της Σκύδρας κατάφεραν να πάρουν τη νίκη πετυχαίνοντας ακόμη ένα τέρμα.

Θετικό μήνυμα ήταν η μεγάλη παρουσία του κόσμου που κυριολεκτικά κατέκλυσε την κερκίδα του γηπέδου κάτι που είχε να ζήσει το γήπεδο της Σκύδρας εδώ και πολλά χρόνια.

Το πρώτο μέρος παίχτηκε κυρίως στον χώρο του κέντρου με τους φιλοξενούμενους να έχουν 2 καλές φάσεις με τον Παναγιώτη Μερτζάνη στο 10′ να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ σε τετ α τετ και στο 30 καταπληκτική ενέργεια από τον Νίκο Ελέζι να βγάζει σέντρα από πλάγια και ο Γκότσης από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ .

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο αποφασιστικοί και στο 50΄ με επέλαση του σίφουνα Ελέζι από πλάγια να βγάζει σέντρα στον προωθημένο Μιχάλη Γκότση και αυτός με την σειρά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1.

Στο 70′ ο Νίκος Φαντίδης είχε δοκάρι μετά από ωραία σέντρα του Γάτσου μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Στο 74′ ο Στοικάκης αντικρίζει την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ πάνω στον Γησκιά και αφήνει την ομάδα της Σκύδρας με 10 παίκτες.

Στο 80′ ο Ουράν Σέχι από κοντά ισοφαρίζει σε 1-1 για τους γηπεδούχους

Ακολούθησε επιθετικός οίστρος με την είσοδο του έμπειρου Μάκη Γκίλη για την Καρυώτισσα στο 83′-85′ και 87΄να χάνει μοναδικές ευκαιρίες.

Και στο 3΄των καθυστερήσεων μετά από πάσα του Γκίλη ο Ουρουμίδης με κοντινό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό σκορ 1-2 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Μετά το τέλος του αγώνα από τους γηπεδούχους υπήρξαν παράπονα στο πρόσωπο του διαιτητή για τις καθυστερήσεις που κράτησε αφού αμέσως μετά το τέρμα σφύριξε την λήξη.

Η διαιτησία ήταν των Μαυρίδη,Τετραγώνη, Δινάκη.

ΠΑΣ ΣΚΥΔΡΑ(Ματθαίος Παπαιωάννου) Δεληγιαννίδης Λεκάκης Σέχι Μέγας Παπαδόπουλος Χ. Θεοδωρίδης (58′ Φαντίδης Σ,) Χατζηγεωργίου Κάλα(80΄Παπαδόπουλος Γ.) Κουκούλης( 65΄Φαντίδης Ν) Γάτσος Στοικάκης

ΑΕΚ ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ(Τσαλκιτζής Κώστας) Σιδώρης Γιενιτσιδιώτης Βελισκάκης Μερτζάνης(65′ Ουρουμίδης) Κουκουσιάρης Βακιρτζής Γησκιάς Δεβετζής Ελεζι Γεωργιάδης( 70′ Γκίλης) Γκότσης(75′ Ρομάντζος)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ