Παρέμεινε στην κορυφή, με διπλό στην Αραβησσό (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 2ος όμιλος

Παρέμεινε στην κορυφή, με διπλό στην Αραβησσό (Φώτο – Βίντεο)

Την ξέφρενη πορεία του στον 2ο όμιλο της Α’ κατηγορίας συνεχίζει ο Ολυμπιακός Γαλατάδων που πέρασε και από την Αραβησσό, κερδίζοντας τον τοπικό ΠΑΟΚ με σκορ 1-3 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία, ενώ η νεανική ομάδα του Σίμου Προδρομίδη που έδειξε πολύ καλά στοιχεία δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από αυτό το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο και με πολύ καλό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο έμπειρος Νούλης Μπαρδάκας με πλασέ, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Γρηγόρη Καρπά με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 35ο λεπτό όμως ο Άφτο Νιοράτζε πέτυχε ένα τρομερό γκολ με σουτ από περίπου 35 μέτρα μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο γκολκίπερ και έγραψε έτσι το 1-2, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ, οι μεν γηπεδούχοι για την ισοφάριση και οι δε φιλοξενούμενοι για κλειδώσουν τη νίκη, δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες, αλλά πότε η αστοχία και πότε οι τερματοφύλακες σταματούσαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Για να φτάσουμε στο 90′ της αναμέτρησης όπου ο Βασίλης Καρπάτσης έγραψε το τελικό 1-3 κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του και διατήρησε τους ερυθρόλευκους στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ Αραβησσού (Σίμος Προδρομίδης): Χελβαντζόγλου, Λέντζος, Γρηγοριάδης (65′ Θεογνώστου), Τάντης, Αμπράζης, Χατζηλιάδης, Στεργίου (46′ Ζαχαριάδης), Πίττας, Καρπάς, Φυτάνης (57′ Κενανόπουλος), Σαββόπουλος (46′ Σαρόγλου).

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Μαντζούκης, Σιδέρης, Σέλγκου, Νιοράτζε, Καρπάτσης (90′ Μανδάλης), Κέρτος, Σαρτίνας, Γρηγοριάδης (57′ Χαραλαμπίδης Ν), Μπαρδάκας (62′ Βερβελές), Χαραλαμπίδης Κ (80′ Κοτρανίδης), Αντωνίου.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Κουκούλης Σ, Μιχάλογλου, Αμαξοπούλου.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου