Παγκόσμιοι Πρωταθλητές οι Νέοι στο πόλο – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Παγκόσμιοι Πρωταθλητές οι Νέοι στο πόλο

Η Εθνική Νέων Ανδρών στο πόλο νίκησε, μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, την Κροατία στα πέναλτι και αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια.

Όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι διεθνείς μας ήταν πιο εύστοχοι, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να αναρριχηθούν στην κορυφή του κόσμου.
Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ, όμως η Εθνική δεν το παράτησε. Μείωσε στην λήξη της τρίτης περιόδου σε 5-4 και μπήκε δυναμικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπου εκεί πήγε από την κόλαση, στον παράδεισο, πάλι πίσω… και τέλος στην κορυφή του κόσμου!

Στην τελευταία περίοδο, το σκορ ήταν 6-5 υπέρ των Κροατών. Όμως με αυταπάρνηση και πάθος οι παίκτες του Τεό Λοράντου κατάφεραν ισοφάρισαν, προηγήθηκαν με 7-6 και αν δεν ερχόταν η ισοφάριση των Κροατών ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, οι Έλληνες παίκτες θα είχαν φορέσει νωρίτερα το χρυσό.
Στα πέναλτι έδειξαν όλοι πόσο το πίστευαν. Δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους, ούτε δευτερόλεπτο. Ευστόχησαν και στις πέντε εκτελέσεις, σε αντίθεση με τους Κροάτες που έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι και είδαν το κύπελλο να απομακρύνεται…

Με αυτόν τον τρόπο οι Ζερδεβάς, Σκουμπάκης, Γαρδίκας, Γκιουβέτσης, Νικολαίδης, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος, Μουρατίδης, Δελαγραμμάτικας, Τρούλος, Μασμανίδης, Καπετανάκης, Σιορδίλης ανέβασαν το ελληνικό πόλο στην κορυφή του κόσμου.