Πέρασε σαν πρωταθλήτρια από την Σωσάνδρα – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Πέρασε σαν πρωταθλήτρια από την Σωσάνδρα

Άλλη μια νίκη για την Δόξα Μανδάλου που πέρασε νικηφόρα από την Σωσάνδρα επικρατώντας με σκορ 4-1 του τοπικού Ακρίτα. Το παιχνίδι ήταν καλό και θεαματικό, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πλουραλισμό στον επιθετικό τομέα και όταν σκοράρεις τέσσερις φορές μακριά από την έδρα σου θεωρείται δύσκολο να έχεις απώλειες.

Έτσι έγινε και σε αυτό το παιχνίδι  με την ομάδα του Νίκου Αντωνά να έχει λύσεις απέναντι στους μαχητικούς γηπεδούχους του Γιώργου Κορρέλα που πάλεψαν και ίσως να τους αδικεί η έκταση του εις βάρος τους σκορ. Στο 25’ ο πρώτος σκόρερ της Α1 Γιώργος Καραδήμος έγραψε το 0-1 ενώ λίγο πριν βγει το ημίχρονο στο 43’ ο Σάκης Τόπκας έδωσε σαφές προβάδισμα στην Δόξα γράφοντας το 0-2. Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 65’ ο Βαγγέλης Βακιάνης μείωσε γράφοντας το 1-2, όμως σχετικά γρήγορα στο 69’ ο Πόλυς Κουτρούμπαλος αποκατέστησε την τάξη γράφοντας το 1-3. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 75’ αλλά ο Θεόφιλος Κοτζαμανώλης που το εκτέλεσε, νικήθηκε από τον Νώντα Ακριτίδη χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ξαναβάλει τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους έβαλε ο Έλτον Τσουλχάι στο 89’ όταν έγραψε το τελικό 1-4.

Διαιτητές: Παναγιωτίδης (Γ.Κεσίσογλου-Μίλτσης).