ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ-ΑΡΗΣ ΑΘΥΡΩΝ 0-1, Πλούσιο θέαμα φτωχό σκορ (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 2ος όμιλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ-ΑΡΗΣ ΑΘΥΡΩΝ 0-1, Πλούσιο θέαμα φτωχό σκορ (Φώτο)

Την ήττα στην έδρα του γνώρισε ο Ολυμπιακός Γαλατάδων από τον Αρη Αθύρων με σκορ 0-1 στο κυριακάτικο παιχνίδι του 2ου ομίλου της Α κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι παίκτες του Χρήστου Ορφανίδη δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα μένοντας σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή των ευκαιριών και την κατοχή της μπάλας παίζοντας πιο οργανωμένα. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους γηπεδούχους να επισκέπτονται πολύ συχνά τα καρέ των αντιπάλων τους χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού ο πορτιέρο των Αθύρων Θόδωρος Βελκόπουλος κατέβασε  τα ρολά και δεν άφηνε τίποτα να παραβιάσει τα δίχτυα του. Παρά μόνο μια φορά η μπάλα βρήκε τα δίχτυα του από κεφαλιά του Χαραλαμπίδη στο 65′ που ακυρώθηκε όμως αφού υποδείχτηκε σε θέση οφ σαιντ.

Το σκορ πάντως δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού αφού θα μπορούσαν να είχαν επιτευχθεί περισσότερα τέρματα βάση των ευκαιριών που έγιναν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο 4′ Ο  Γιάννης Γεωργιάδης των Αθύρων χάνει μοναδική ευκαιρία όταν σε τετ α τετ με τον Βασιλούδη στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Κάτι όμως που διόρθωσε στο 35΄ο ίδιος παίκτης όταν πλάσαρε τον τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας και το μοναδικό γκολ της συνάντησης.

Στο 41΄ο Γρηγοριάδης και στο 44’ο Τάντης βγήκαν στην αντεπίθεση για τους γηπεδούχους χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι και κυρίως στο τελευταίο 15΄δημιούργησαν ευκαιρίες με Χαραλαμπίδη Γρηγοριάδη και Ψωμά ο Βελκόπουλος όμως έδινε το παρών τους και με τις επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν στα δίχτυα του. Στο 1΄των καθυστερήσεων ο Τσιάρας στέλνει την μπάλα μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Η διαιτησία ήταν των Κουκούλη Στέλιο,Τσαλγίνη και Τσαλκάνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ (Χρήστος Ορφανίδης): Βασιλούδης, Σιδέρης, Σταυρίδης, Χαραλαμπίδης Ν., Σαρτίνας, Χαραλαμπίδης Κ., Γεωργιάδης, Τάντης, Αντωνίου (67′ Ψωμάς),Γρηγοριάδης, Μάλαμας (67′ Ελεζι ).

ΑΡΗΣ ΑΘΥΡΩΝ(Αμπιντίν Λεωνίδας): Βελκόπουλος,  Μουχτάρης, Μπάρκος, Μπαξεβανίδης, Δελιονάτης, Βέλκος, Γεωργιάδης Φώτης( 88΄Αναστασιάδης), Λογοθετίδης(65΄Ριζόπουλος Χ.), Νέμτσας(90΄Δελιωνάτης), Τσιάρας.