Οι νέοι εκπρόσωποι στην Γ´ Εθνική – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Οι νέοι εκπρόσωποι στην Γ´ Εθνική

Τελειώνουν σιγά σιγα τα πρωταθλήματα των τοπικών ΕΠΣ και ήδη οι πρώτοι πρωταθλητές που κέρδισαν την άνοδό τους  στη Γ´ Εθνική για τον όμιλο όπου συμμετέχει η Πέλλα, έχουν γινει γνωστοί.

Στην ΕΠΣ Κιλκίς πρωταθλητής και νέος εκπρόσωπος θα ειναι ο Αλέξανδρος Κιλκίς που επικράτησε στον δεύτερο τελικό της ΑΕ Πολυκάστρου με 1-0 σε ουδέτερη έδρα και αφού είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι με σκορ 4-3 στην έδρα του. Στην ΕΠΣ Μακεδονίας η όποία βγάζει δύο ομάδες πρωταθλητής είναι ο ΠΑΟ Κουφαλίων που ανέβηκε απευθείας ενώ το δεύτερο εισιτήριο θα διεκδικήσουν μέσω των play off (αγώνες μεταξύ τους και βαθμολογία) οι Ολυμπιακός Κυμίνων, Θερμαικός Θέρμης, Ομόνοια Σίνδου και Ηρακλής Αμπελοκήπων.

Στην ΕΠΣ Πιερίας ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας ειναι κοντά στην άνοδό του καθώς απομένουν τυπικές λεπτομέρειες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς δύο αγωνιστικές πριν την λήξη βρίσκεται στην πρώτη θέση με 15 βαθμούς διαφορά. Στην ΕΠΣ Ημαθίας είμαστε εν αναμονή των αγώνων play off με πρωταθλητή στην κανονική περίοδο τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και δεύτερη την Νίκη Αγκαθιάς όπου όλα δείχνουν ότι οι δύο αυτές ομάδες θα διεκδικήσουν την άνοδο, αφού πρωτα ξεπεράσουν τα εμπόδια των ΓΑΣ Ροδοχωρίου και Μ.Αλέξανδρου Αγ.Μαρίνας.

Στην ΕΠΣ Χαλκιδικής σήμερα γίνεται ο τελικός των play off και συγκεκριμένα ο ΠΟ Ν.Τρίγλιας υποδέχεται τον ΠΟ Ν.Καλλικράτειας, όπου σε περίπτωση νίκης οι γηπεδούχοι ανεβαίνουν στην Γ´ Εθνική, ενώ αν οι φιλοξενούμενοι πάρουν την νίκη η σειρά οδηγείται σε ουδέτερο γήπεδο και σε νοκ άουτ παιχνίδι με τον νικητή να κερδίζει την άνοδο.

Τέλος στην ΕΠΣ Πέλλας σήμερα τελειώνει το πρωτάθλημα και αν δεν υπάρξει απευθείας πρωταθλητής, θα βγούν τα ζευγάρια των play off…