Ξεκίνημα με νίκη η Κ16 της ΑΑΓ, επί του Εδεσσαϊκού – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ξεκίνημα με νίκη η Κ16 της ΑΑΓ, επί του Εδεσσαϊκού

Δελτίο τύπου ΑΑΓ.

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ-16 της ΕΠΣ Πέλλας, η ομάδα της ΑΑΓ κέρδισε τον Εδεσσαϊκό με 0-3 στο γήπεδο του Άγρα.

Ο αγώνας παίχτηκε σε ένα αρκετά καλό γήπεδο για τα δεδομένα, ενώ και ο καιρός ήταν ιδανικός για ποδόσφαιρο καθώς δεν είχε ούτε πολλή ζέστη, ούτε κρύο και βροχή.

Στα αγωνιστικά, η ΑΑΓ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από τον Εδεσσαϊκό εκτός από την πρώτη φάση στο 2 λεπτό του αγώνα, στην οποία ο τερματοφύλακας Καραφυλλιάς, σε ένα κεραυνό στο δεξί γάμα της εστίας του, με μια φοβερή επέμβαση κράτησε το μηδέν (ήταν η επέμβαση του αγώνα !!!)

Αν και επιθετικά η ΑΑΓ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, λόγω έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης (επιπολαιότητα και βιασύνη), δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ και έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΑΓ μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί στο σκορ με δύο απανωτά γκολ του Δεληχατζή, μετά από ενεργή πίεση και ασσίστ του Ζαρμπή.

Ενώ οι ευκαιρίες χανόντουσαν η μια πίσω από την άλλη και το σκορ έμενε ανοιχτό, ο Εδεσσαϊκός με μια στατική φάση προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά ο Καραφυλλιάς με μια εξαιρετική απόκρουση κράτησε ξάνα το μηδέν, φάση στην οποία χτύπησε λόγω πτώσης ποδοσφαιριστής του Εδεσσαϊκού στον ώμο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη ο Μοσχόπουλος με κοντινό σουτ έκανε το 3-0 και το παιχνίδι έληξε με νικήτρια την ΑΑΓ.

Ο Εδεσσαϊκός από την πλευρά του παρουσίασε μια σφιχτή δυνατή ομάδα με ορισμένους ικανούς παίκτες που μπορούν να κάνουν ζημία σε κάθε αντίπαλο, όπως και ένα εξαιρετικό δίδυμο στο κέντρο της άμυνας του.

Ευχαριστούμε τον Εδεσσαϊκό για το καθαρό παιχνίδι και ευχόμαστε περαστικά στον ποδοσφαιριστή που χτύπησε.