ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Νίκη – Πρόκριση ο Εδεσσαϊκός στην Καρυώτισσα (Φώτο – Βίντεο)

Το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας πήρε ο Εδεσσαϊκός, οποίος επικράτησε στην Καρυώτισσα της αξιόμαχης ΑΕΚ με σκορ 1-4.

Το παιχνίδι έγινε παρουσία αρκετών φίλων του ποδοσφαίρου και στο 1ο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενουμένων με κύριο εκφραστή των ευκαιριών τον Παναγιώτη Μανιό να απειλεί για πρώτη φορά στο 10’με σουτ, το οποίο έφυγε λίγο άουτ, έχοντας ακόμη δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο 13′ και στο 24′ με τον εκπληκτικό σήμερα γκολκίπερ της ΑΕΚ, Κώστα Σιδώρη, να αντιδράει σωστά, όπως και στις ευκαιρίες του Μάριου Τσελεπή στο 16′ και στο 27′.

Η υπεροχή τελικά του Εδεσσαϊκού καρποφόρησε στο 37ο λεπτό όταν μετά από πάσα του Άγγελου Κιόρτση, ο Παναγιώτης Μανιός από κοντά έγραψε το 0-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Χαρμάνα μπήκε πολύ καλά ισορρόπησε το παιχνίδι με τον Μιχάλη Γκότση να προειδοποιεί στο 49′ με σουτ και 3 λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Χάρης Γιόντης βρήκε τον Μιχάλη Γκότση, αυτός πάσαρε με την μία στον Γιώργο Μπάρμπα, ο οποίος μετά από εξαιρετική κούρσα πλάσαρε σωστά για το 1-1.

Στο 67′ οι “Τριαινοφόροι” απείλησαν με κεφαλιά του Γιώργου Μυλωνά, να βγάζει σε κόρνερ ο γκολκίπερ της ΑΕΚ και στο στο 80′ οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Γιώργο Μουρουζίδη να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν το σουτ του μέσα από την περιοχή, κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εδεσσαϊκός έκανε το 1-2 με κεφαλιά του Γιώργου Μυλωνά, για να ακολουθήσουν δύο ακόμα τέρματα αρχικά στο 87′ με εκτέλεση πέναλτι του Γιάννη Τσολακίδη το 1-3, φάση στην οποία αποβλήθηκε ο Μπάμπης Βελισκάκης με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, πριν μπει στα δίχτυα και στο 90′ ο νεαρός Αλέξανδρος Φουδούλης, που είχε περάσει ένα λεπτό πριν ως αλλαγή, με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-4.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Αργυρός, Βασιλειάδης, Αλατζάς.

ΑΕΚ Καρυώτισσας (Κώστας Χαρμάνας): Σιδώρης, Χατζόγλου (87′ Ειρηνάκης), Γιόντης, Βελισκάκης, Κουκουσιάρης, Σωτηριάδης (87′ Καρακάσογλου), Σερέτης (λ.τ. 35′ Γκότσης), Βερβελές, Μερτζάνης (65′ Γεωργιάδης), Μπάρμπας, Μουρουζίδης.

Εδεσσαϊκος (Πάρης Ζουμπούλης): Παπαγεωργίου, Χαραβητίδης, Μωϋσίδης, Κιόρτσης, Μαυρόπουλος (61′ Κασαπίδης), Καρατζάογλου, Παντελίδης, Τσελεπής (73′ Πέτκος), Τσολακίδης, Μανιός (89′ Φουδούλης), Καρακούτης (46′ Μυλωνάς).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου