Νίκη πεντάδας με καρέ γκολ ο Ολυμπιακός Γαλατάδων (Φώτο)

Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Γαλατάδων, με τον τοπικό Ολυμπιακό να παίρνει μεγάλη νίκη με σκορ 4-0 απέναντι στη Δόξα Μελισσίου και να την πιάνει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν μόλις στο 4′ με σουτ του Δημήτρη Λιτοβολή, να αποκρούει ο γκολκίπερ της Δόξας και την συνέχεια μέχρι το ημίωρο του ημιχρόνου να ανήκει στους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν τρεις κλασσικές ευκαιρίες με τους Γιώργο Ζούζουλα στο 7′, Λευτέρη Δουλκερίδη στο 10′ και Χρήστο Κυζιρίδη στο 19′ να μην μπορούν να ανοίξουν το σκορ.

Όλα αυτά όμως μέχρι το 32ο λεπτό, όταν ο Άνι Φουρεράι έπιασε έναν κεραυνό από τα 30 περίπου μέτρα, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να βρίσκει την μπάλα, να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην πλάτη του και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με ένα πανέμορφο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση, με τον Τόλη Σέλγκου να βρίσκει με μπαλιά ακριβείας τον Δημήτρη Λιτοβολή και αυτός με απευθείας εκτέλεση να γράφει το 2-0, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Δόξα προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι και έφτασε κοντά σε δύο περιπτώσεις, αρχικά στο 47′ με το άστοχο σουτ του Χρήστου Κυζιρίδη και στο 60′ με την κεφαλιά του Λευτέρη Δουλκερίδη να αποκρούεται και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός τριπλασίασε τα τέρματα του, μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Δημήτρη Λιτοβολή και πάσα στον αμαρκάριστο Νίκο Χαραλαμπίδη που χωρίς πρόβλημα έκανε το 3-0 από κοντά. Οι δύο παίκτες συνδυάστηκαν όμορφα και στο 68ο λεπτό με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Τόλη Σέλγκου, όπου με πλασέ έγραψε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Οι “Μαυραετοί” του Μελισσίου προσπάθησαν στη συνέχεια να πετύχουν κάποιο τέρμα, είχαν κάποιες καλές φάσεις με σημαντικότερη αυτή του Λευτέρη Δουλκερίδη στο 88′ να διώχνουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί των γηπεδούχων, χωρίς όμως να τα καταφέρουν κι έτσι γνώρισαν την 4η ήττα τους στο πρωτάθλημα και είδαν τους σημερινούς αντιπάλους τους να τους φτάνουν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Υ.Γ. Να σημειωθεί πως τη σημερινή νίκη του Ολυμπιακού Γαλατάδων, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας την αφιέρωσαν στον τραυματία, Κώστα Καπουσούζη.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Ατζαμιδάκη, Χατζηλιόντα, Κουκούλη Σ.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Αποστολίδης, Φουρεράι, Βερβελές, Χαραλαμπίδης, Λιτοβολής (70′ Καρπάτσης), Κιόρι (72′ Δίσιος), Σέλγκου (73′ Αργυρίου), Ντόνας, Νιοράτζε, Σαρτίνας Δ. (81′ Αντωνίου), Μουχτάρης.

Δόξα Μελισσίου (Γιάννης Γυριχίδης): Γεωργιάδης, Κοκκινίδης, Κυργερίδης, Τζάτζης, Θεοδωρούδης (37′ Λιτοβολής), Δουλκερίδης, Τοπαλίδης (46′ Γεωργιάς), Ζούζουλας (69′ Τζήμας), Πισμισάκης, Κυζιρίδης (65′ Σαρρής), Ξανθόπουλος.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου