Α 2ος όμιλος

Νίκη-παραμονή η Νέα Πέλλα, μία ακόμη ευκαιρία για το Λιπαρό (Φώτο – Βίντεο)

Την παραμονή του στην Α’ Κατηγορία πανηγύρισε ο Μ. Αλέξανδρος Νέας Πέλλας, μετά τη νέα νίκη που σημείωσε απέναντι στον Άρη Λιπαρού με σκορ 1-0 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Μελισσίου για τα Play Out του 2ου ομίλου της Α’ Κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, να αναλώνονται σε ενέργειες στον χώρο του κέντρου και να απειλούν κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς όμως την κατάληξη που θα ήθελαν. Η σπουδαιότερη ευκαιρία ήταν από πλευράς Άρη Λιπαρού στο 35′ όταν ο Μάριος Βαρδαρέντσης πραγματοποίησε έξοχη ενέργεια, βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά αντί να πλασάρει προτίμησε να πασάρει στον συμπαίκτη του, που δεν πρόλαβε και έτσι χάθηκε μία σπουδαία ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους να ανοίξουν το σκορ.

Στην επανάληψη η Νέα Πέλλα μπήκε δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 58′ με τον Χρήστο Βουζαξάκη από πλεονεκτική θέση να πλασάρει και η μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Η απάντηση του Άρη Λιπαρού ήρθε στο 67′ με τον Κώστα Μαγγανάρη να εκτελεί το φάουλ και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ και 3 λεπτά αργότερα ο Γιώργος Πανταζίδης του Μ. Αλέξανδρου πλάσαρε με τους αμυντικούς του Λιπαρού να διώχνουν σε κόρνερ πάνω στην γραμμή.

Το γκολ για τον Μέγα τελικά ήρθε στο 80ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο έμπειρος Βασίλης Λουκίδης, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα 3 λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα του αντιπάλου και με κοντινό πλασέ σκόραρε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, με όλους τους συμπαίκτες του και τον ίδιο να αφιερώνουν το γκολ στον άτυχο συμπαίκτη τους, Μιχάλη Μπάσδο, ο οποίος τραυματίστηκε στον προηγούμενο αγώνα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Κώστα Νινιατσούδη να πετυχαίνει μία νίκη η οποία της εξασφάλισε παράλληλα την παραμονή στην Κατηγορία, μία παραμονή που την δικαιούταν βάση της εικόνας των δύο ομάδων στους δύο αγώνες Play Out και την ομάδα του Γιώργου Τσάτση να έχει μία ακόμη ευκαιρία για παραμονή, στον αγώνα που θα δώσει με τον Άρη Υδραίας.

Αποβλήθηκαν στο 93′ ο Χατζημούσης για το Λιπαρό και στο 95′ ο Βουζαξάκης για τη Νέα Πέλλα.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Αργυρός, Πίλτσης, Ζιώγλης.

Άρης Λιπαρού (Γιώργος Τσάτσης): Πόπης, Ιωαννίδης, Τσελεγγίδης, Ντεμπρόβα, Γκιόντσης, Αλκάνι, Πάρδας, Μανδάλης, Βαρδαρέντσης, Μαγγανάρης, Φούντογλου(34′ Χατζημούσης).

Μ. Αλέξανδρος Νέας Πέλλας (Κώστας Νινιατσούδης): Βασιλειάδης, Βουζαξάκης, Παναγιωτέλης, Κιοσελάκης, Πλιόγκας, Πανατζίδης Γ, Καραβασίλης, Πανταζίδης Ε (77′ Λουκίδης), Σταυρακάκης(88′ Γεωργιάδης), Μπάσδος Χ, Μουράτι(85′ Αμαραντίδης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου