Μοιρασιά στο ντέρμπι της Μενηίδας (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 1ος όμιλος

Μοιρασιά στο ντέρμπι της Μενηίδας (Φώτο – Βίντεο)

Ένα ντέρμπι με όλη την σημασία της λέξης παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Προφήτη Ηλία, με τον τοπικό Άρη να αναδεικνύεται ισόπαλος με την ομάδα της Νίκης Καλής χωρίς τέρματα, σε ένα παιχνίδι με αρκετό κόσμο, ένταση, πάθος και πολλά μαρκαρίσματα.

Το παιχνίδι όπως προείπαμε είχε πολλά μαρκαρίσματα και σε δύο από αυτά ο μέσος της Νίκης Καλής, Δημήτρης Πίττας, δέχτηκε ισάριθμες κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό, αφήνοντας την ομάδα του πολύ νωρίς με 10 παίκτες. Παρόλα αυτά η ομάδα της Νίκης Καλής πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή και είχε τρεις πολύ καλές φάσεις με τον Μιχάλη Μπάσδο σε δύο περιπτώσεις (7′, 25′) και μία με τον Άκη Κατηριάδη (24′) και τους γηπεδούχους να απειλούν με ένα φάουλ του Τηλέμαχου Καραγκιαούρη στο 33ο λεπτό, το οποίο πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε μονομαχίες κυρίως στον χώρο του κέντρου, με τους κιτρινόμαυρους όμως να ισορροπούν το παιχνίδι και να φτάνουν κοντά στο γκολ στο 70ο λεπτό με τον Ουράν Σέχι να μην καταφέρνει να νικήσει τον τερματοφύλακα της Νίκης, Γιάννη Μίγγα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άκης Κατηριάδης με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 75ο λεπτό επανήλθε η αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι καθώς ο αρχηγός του Άρη, Ηλίας Τσαβδαρίδης, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού ήταν και πάλι από τον προωθημένο Ουράν Σέχι, όταν το σουτ που εξαπέλυσε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο έμπειρος γκολκίπερ της Νίκης και έτσι το 0-0 έμελε να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Η διαιτησία ήταν των κ.κ. Κατεριάδη, Δέλλιου, Δεμερτζή Ν.

Άρης Προφήτη Ηλία (Φώτης Σύρμαλης): Χατζηνικολάου, Κουτρούτσης, Καραγκιαούρης Ε, Καραγκιαούρης Τ, Σέχι, Τσαβδαρίδης, Ντούφο, Τσούπι (82′ Ιωάννου), Στοϊκάκης, Υψηλάντης, Τσιφλίδης (87′ Θεοδωρίδης).

Νίκη Καλής (Νίκος Τσιρογιάννης): Μίγγας, Πληκαδίτης, Σταυρίδης Β, Γιακαμόζης, Χρήστου, Πίττας, Ανδρίτσος, Κατηριάδης Γ, Κατηριάδης Α. (81′ Πισμίσης), Αγγελάκης (65′ Καρασαρλίδης), Μπάσδος.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Το βίντεο του αγώνα είναι μια προσφορά από τα «Κοσμήματα Χιώτης» στην Σκύδρα.