Α 2ος όμιλος

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τον Πενταπλάτανο (φώτο)

Στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς τυχερός στάθηκε ο Φίλιππος Γιαννιτσών στον Κυριακάτικο αγώνα φεύγοντας με το πολύτιμο τρίποντο στις αποσκευές του από την έδρα του Άρη Λιπαρού.

Το παιχνίδι νωθρό στο πρώτο μέρος και καταιγιστικό στο δεύτερο με τις δύο ομάδες να ζεσταίνονται και να βρίσκουν τους ρυθμούς τους στην επανάληψη και να παίζουν με πάθος και δύναμη για τη νίκη. Οι ευκαιρίες μοιρασμένες ισάριθμα για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να προηγούνται με την πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου .

Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας ξεκάθαρα τις επιθετικές τους διαθέσεις ισοφάρισαν και 5΄πριν την λήξη του αγώνα μπήκαν μπροστά στο σκορ παίρνοντας έτσι και τη νίκη στο τέλος. Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για τον διαιτητή Σιδηρόπουλο για τις υποδείξεις του και ειδικά για τον μη καταλογισμό καρτών αφήνοντας τους παίκτες να κάνουν επικίνδυνα μαρκαρίσματα.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Μάριος Βαρδαρέντσης στο 47′ με κοντινό σουτ μετά από εξαιρετική σέντρα του Μανδάλη και την πρώτη προσπάθεια από τον Μαγγανάρη.

Στο 60′ με άψογη εκτέλεση φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Καρυπίδης ισοφαρίζει για την ομάδα του Πενταπλατάνου σε 1-1.

Στο 87′ ο  ταχύτατος Χατζηχρήστος με εξαιρετική ενέργεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του τελικό σκορ του αγώνα 1-2.

Στο πρώτο ημίχρονο στο 28′ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με κεφαλιά του Μαγγανάρη σε σέντρα του Μανδάλη.

Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Σιδηρόπουλου, Πίλτση, Μίσκου.

ΑΡΗΣ ΛΙΠΑΡΟΥ (Γ. Τσάτσης): Τιάπας, Ιωαννίδης, Τσελεγγγίδης, Μανδάλης, Μαγγανάρης, Φουντόγλου, Κάλα, Κρίστιαν(46′ Βαρδαρέντσης), Γκιόντσης, Στουγιαννίδης, Αλκάνι, Γκίλης(75′ Γαλάνης).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Κ. Πελτέκης): Τοψής Σ, Τοψής Γ(46′ Σαββουλίδης), Τόσιος, Πολυχρονίδης, Κοπαλίδης(75 Μακρίδης), Παπαδόπουλος, Πρέμτσης, Καρυπίδης, Χατζηπαρασίδης, Χατζηχρήστος, Πολατιάν.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ