“Μίλησε” δις ο Πάρης Γεωργίου, τρίποντο ο ΠΑΣ Σκύδρα (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 1ος όμιλος

“Μίλησε” δις ο Πάρης Γεωργίου, τρίποντο ο ΠΑΣ Σκύδρα (Φώτο)

Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Σκύδρας, με τον αγωνιστικό χώρο να είναι αρκετά βαρύς από τις συνεχόμενες βροχοπτώσεις, με τον τοπικό ΠΑΣ να επικρατεί στο φινάλε της Δόξας Μεγαπλατάνου με 2-1 σκορ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον Πάρη Γεωργίου, ο οποίος έφτασε τα 9 τέρματα μετά και τα 2 σημερινά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 3′ ο Δημήτρης Παυλίδης σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν με κάποια αξιοσημείωτη φάση και στο 27′ η Δόξα έχασε μία ακόμη μεγάλη φάση με το πλασέ του Γιάννη Σωτηριάδη να γλύφει το δοκάρι και να περνάει άουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ένα πολύ ωραίο τέρμα με πλασέ του Θόδωρου Ελευθεριάδη (Ραούλ), μετά από σέντρα ακριβείας του Νίκου Σεφερίδη. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσα, όταν μετά από σέντρα του Δημήτρη Παπαδόπουλου, ο Πάρης Γεωργίου εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση που δημιουργήθηκε στην άμυνα και με σουτ έγραψε το 1-1. Στο 38′ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος είδε το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, όπως και ο Θόδωρος Ελευθεριάδης στο 40′ δεν κατάφερε να βρει στόχο σε δικό του σουτ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν για το ημίχρονο στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στην επανάληψη με τον αγωνιστικό χώρο να είναι επιβαρυμένος, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν εύκολα ευκαιρίες με τις σημαντικότερες να είναι για τους γηπεδούχους, αρχικά στο 63′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Νόση, να αποκρούει ο γκολκίπερ της Δόξας και στο 80′ με τον Λάζαρο Ορφανίδη με την κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έμεναν ισόπαλες, στο 88′ ο Πάρης Γεωργίου, έφυγε ταχύτατα στην επίθεση και από θέση τετ α τετ πλάσαρε γράφοντας το 2-1, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να μην αντιδράει σωστά κι έτσι η ομάδα της Σκύδρας πανηγύρισε μία νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, η οποία την διατηρεί στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με τη Δόξα Μεγαπλατάνου που έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί κι άλλο στη βαθμολογία.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Γιουματζίδη, Σαπουντζή, Δινάκη.

ΠΑΣ Σκύδρα (Ματθαίος Παπαϊωάννου): Παπαδόπουλος Α, Γαργάλας, Φαντίδης Ν, Φαντίδης Σ, Γάτσος, Κουντουράς (67′ Ορφανίδης), Νόσης, Παπαδόπουλος Δ, Γεωργίου, Αλεξανδρίδης, Καραφουλίδης.

Δόξα Μεγαπλατάνου (Γιάννης Τρύπκος): Καϊλάρης, Μίζογλου, Παυλίδης Ι, Πατμανίδης, Παπανικολάου, Κουκλίδης, Σεφερίδης, Σωτηριάδης, Παυλίδης Δ. (Κιουλάφι Γ.), Ελευθεριάδης, Παπαδόπουλος.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου