Λαχτάρησε το Μαυροβούνι στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Β 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Λαχτάρησε το Μαυροβούνι στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη (Φώτο)

Αήττητη συνεχίζει η νεοσύστατη ομάδα της Δόξας Μαυροβουνίου στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β κατηγορίας κερδίζοντας και την ομάδα του Άγιαξ Πέλλας με 2-1 σκορ το σαββατιάτικο παιχνίδι στο πλήρες ανανεωμένο γήπεδο του Μαυροβουνίου.

Το παιχνίδι που ανήκε στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του στους γηπεδούχους στο τελευταίο 20΄πήρε διαφορετική τροπή με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν παγώνοντας έτσι το γήπεδο. Οι νεαροί παίκτες όμως του Γιώργου Κοκόζογλου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι στο 2′ των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Βαγγέλης Στεφάνου χάρισε τη νίκη στους Μαυραετούς.

Το ευχάριστο ήταν η παρουσία του κόσμου στην κερκίδα του γηπέδου (περίπου 100 άτομα) που μπορεί να μην θύμιζε σε τίποτα τα προηγούμενα χρόνια της τότε ομάδος αλλά το παρών του κόσμου στο γήπεδο έδωσε απάντηση για το ότι η ομάδα της Δόξας δηλώνει και θα δηλώνει παρών για πολλά χρόνια ακόμη.

Στο παιχνίδι τώρα οι γηπεδούχοι έχοντας επιθετικές τάσεις δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες με Στεφάνου και Αλμαλή στο πρώτο Μισάωρο χωρίς αποτέλεσμα. Στο 32′ ο Χρήστος Γάκης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ του αγώνα στέλνοντας με σουτ από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Χατζίδη 1-0 . Στο 35 ο Χατζίδης έδιωξε δύσκολα την μπάλα σε σουτ του Παπαθανασιάδη.

Στην επανάληψη ανέβηκαν οι επιθετικοί ρυθμοί και για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά του βαβουλίδη από κοντά σε εκτέλεση φάουλ του Νικόλοφ ο πορτιέρο Γιώργος Κουκούλης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 70′ πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από τον αρχηγό των μαυραετών Νίκο Παπαθανασιάδη ο Γιώργος Χατζίδης έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ/

Στο 80′ ο Λιούνας ανατρέπει τον Ανδρεάδη ο διαιτητής υποδεικνύει την βούλα του πέναλτι δείχνοντας κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Άγιαξ. Ακολούθησε μικρή διακοπή με παράπονα γι αυτήν την απόφαση από τους φιλοξενούμενους.

Στην εκτέλεση ο Τεληγιαννίδης γνωστός ως Σίντας δεν κατάφερε να ξεγελάσει τον πορτιέρο Χατζίδη που έπεσε από την σωστή γωνία κρατώντας το σκορ .

Στο 88′ ένα λάθος του πορτιέρο Κουκούλη στοίχισε το γκολ της ισοφάρισης αφού δεν υπολόγισε σωστά το μακρινό σουτ του Τσαρτσαράκη και η μπάλα περνώντας από τα χέρια του κατέληξε στα δίχτυα του κάνοντας το σκορ 1-1 σε κρίσιμο λεπτό του αγώνα. Ο Βαγγέλης Στεφάνου όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και έτσι στο 90+ 2 με άψογη εκτέλεση φάουλ από πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο της νίκης στην ομάδα του.

Η διαιτησία του αγώνα ήταν των Σιώνη, Χατζηλιόντα, Μιχαηλίδου.

ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ Κουκούλης Αλμαλής(65΄Μαυρίδης) Γάκης Χ(46΄Γάκης Κ.) Κρατζής Τεληγιαννίδης Παπαθανασιάδης Ν. Παπαθανασιάδης Ε(85′ Μαυροματίδης) . Τουτζάρης Μακρίδης Ανδρεάδης(89′ Ελευθερίου) Στεφάνου

ΑΓΙΑΞ ΠΕΛΛΑΣ Χατζίδης Γ. Χατζησωτηρίου Πίττας(35′ Νικόολοφ) Λουκίδης Δ. Ογλιβάλτσης Λουκίδης Τσακμακίδης Χατζίδης Π. Βαβουλίδης Τσαρτσαράκης Καριαφίνης(46′ Λιούνας)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΧΑΡΑ ΜΑΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ