Καλύτερος ο Α.Σ. Γιαννιτσά, κέρδισε το φιλικό με τον Αλμωπό (Φώτο-Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΦΙΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Καλύτερος ο Α.Σ. Γιαννιτσά, κέρδισε το φιλικό με τον Αλμωπό (Φώτο-Βίντεο)

Θεαματικό φιλικό παιχνίδι παρακολούθησαν οι 150 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Γιαννιτσών, με τον Α.Σ. Γιαννιτσά να κερδίζει με σκορ 3-2 τον Αλμωπό Αριδαίας.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό για την εποχή και παρά την πολύ ζέστη (35 βαθμούς) οι δύο ομάδες προσπάθησαν και τα κατάφεραν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται σαφώς βελτιωμένοι από τα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια με όρεξη και καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν έπιασαν τα στάνταρ των προηγούμενων φιλικών παιχνιδιών με αποτέλεσμα στο 1ο ημίχρονο να μην είναι ιδιαίτερα κινητικοί, κάτι το οποίο βελτίωσαν στο δεύτερο μισό, αποδίδοντας καλύτερο ποδόσφαιρο.

Το 1-0 σημείωσε ο Νίκος Ιορδανίδης μόλις στο 2ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι.

Το 1-1 για τον Αλμωπό έγραψε στο 23′ ο Παναγιώτης Ξόμπλιος από την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή μέσα στην περιοχή του Α.Σ.

Το 2-1 έγινε στο 33ο λεπτό με πανέμορφο σουτ του Δημήτρη Κοβάτση έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Καραγιαννίδη.

Το 3-1 για τον Α.Σ. Γιαννιτσά έγραψε στο 47ο λεπτό ο Χουσεΐνογλου σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Καραγιαννίδη μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 3-2 σημείωσε στο 72ο λεπτό και πάλι από το σημείο του πέναλτι ο Μουσόνι Ν’Γκάντολι, μετά από χέρι του Ζαρογιάννη μέσα στην περιοχή.

Διαιτητές: Καρατζάς, Ραμπούσης, Βασιλειάδης.

Α.Σ. Γιαννιτσά (Δημήτρης Τομπάζης): Κύρου, Χατζόγλου, Κασιανός, Ρέις, Ιορδανίδης, Ζαρογιάννης, Κοτσαρίδης, Ζούρκος, Παντελίδης, Πέλκας, Κοβάτσης.

Αγωνίστηκαν και οι: Μπαμπαλής, Χουσεΐνογλου, Αθανασιάδης, Ευθυμιάδης, Πετράι, Τσιλογλανίδης, Παπουρτζής, Ζαμίδης, Σταυρίδης, Καραγιάννης.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Κιουλτζόπουλος, Ζιώγας, Σαμαρόπουλος, Τζιμογιάννης, Ασλαμπάλογλου, Φάβιο, Στουγιαννίδης, Ξόμπλιος, Ελευθεριάδης Λ., Κάρτζιος.

Αγωνίστηκαν και οι: Μεντής, Παπαδημητρίου, Μούλας, Αntrian, Ιωάννου, Ελευθεριάδης Γ., Μουσόνι, Παρούτογλου, Μυλωνάς.