Καλύτερος ο Ακρίτας, άξιζε τη νίκη – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Καλύτερος ο Ακρίτας, άξιζε τη νίκη

Σε παιχνίδι που είχε αναβληθεί λόγω αέρα την περασμένη Κυριακή και έγινε την Τετάρτη στην Σωσάνδρα για την Α1, ο τοπικός Ακρίτας επικράτησε με σκορ 3-2 του αξιόμαχου Ολυμπιακού Γαλατάδων και επανήλθε στις νίκες.

Το παιχνίδι ήταν καλό με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι περισσότερες βέβαια στα καρέ των φιλοξενουμένων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 1’ ο Καραγιαννίδης άνοιξε το σκορ για να γίνει το 1-0 , από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν σιγά σιγά χωρίς να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες όμως, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δημιούργησαν αρκετές αλλά ήταν πολύ άστοχοι, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Παρτσανάκη.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν φουριόζοι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 49’ με ένα φοβερό τέρμα του Χαραλαμπίδη, όταν από πλάγια θέση με σέντρα-σουτ έγραψε το 1-1.

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση, καθώς στο 55’ ο Ουζούνης εκτέλεσε φάουλ αιφνιδιάζοντας αμυντικούς και τερματοφύλακα για να γίνει το 2-1 και στο 62’ ο Καραγιαννίδης εκμεταλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων για να γράψει το 3-1.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών από αυτές που δεν χάνονται για ένα μεγαλύτερο σκορ και αφού οι φιλοξενούμενοι στο 86’ είχαν δοκάρι με τον Καρπάτση, κατάφεραν στο 90’ να μειώσουν το σκορ όταν ο Λιτοβολής με πέναλτι έγραψε το τελικό 3-2.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Γιάγκος, Δέλλιος, Αρέστης που έβγαλαν την αναμέτρηση χωρίς κανένα πρόβλημα.