Και επίσημα πρωταθλήτρια η Δόξα Μαυροβουνίου στην κανονική διάρκεια, ΝΙΚΗ ΚΑΛΗΣ-ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ 2-3 (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Και επίσημα πρωταθλήτρια η Δόξα Μαυροβουνίου στην κανονική διάρκεια, ΝΙΚΗ ΚΑΛΗΣ-ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ 2-3 (Φώτο)

Λαχτάρησε προς στιγμήν το Μαυροβούνι στον τελευταίο επίσημο αγώνα του πρωταθλήματος μέσα στην έδρα της Καλής από την οποία όμως τελικά απέδρασε και νικητής και πρωταθλητής.

Το παιχνίδι κάθε άλλο παρά φιλικό χαρακτήρα είχε αφού οι γηπεδούχοι αδιάφοροι μεν βαθμολογικά μάχονταν όμως για τη νίκη μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Η ασθενής βροχή που έπεφτε κατά διαστήματα δεν επηρέασε αρνητικά και τις δύο ομάδες που πραγματικά αγωνίστηκαν εξίσου  δυνατά και οι δύο. Οι παίκτες του Σίμου Προδρομμίδη έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας πολύ γρήγορα 3 τέρματα. Το αποτέλεσμα όμως ήταν να επαναπαυτούν αφήνοντας χώρο στους αντιπάλους τους να ανέβουν επιθετικά και να μειώσουν το σκορ φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στην ισοφάριση.

”Καυτό” το δεύτερο ημίχρονο αφού από το 75 και μετά έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με κόκκινη στον Τάσο Σιδέρη για σκληρό φάουλ  πάνω στον Καρασαρλίδη. Στο σημείο αυτό υπήρξε και μια διακοπή του αγώνα με τις διαμαρτυρίες για την κάρτα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 2΄ο Γκότσης αιφνιδίασε τον Στόιτση με γυριστό πλασέ το οποίο όμως κατέληξε άουτ για να έρθει ο ίδιος παίκτης όμως να επανορθώσει στο 9΄με πλάγιο σουτ μετά από σέντρα του Γιαουτζή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 17΄ήταν η σειρά του Γιώργου Αποσολούδα να βρει δίχτυα γράφοντας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή το 0-2.

Στο 28′ μετά από πολύ καλή σέντρα του Ρέις ο Καπουσούζης από κοντά καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα φτάνοντας το σκορ στο 0-3.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου όμως ο αρχηγός των γηπεδούχων Λευτέρης Πληκαδίτης με εντυπωσιακή ατομική επέλαση κέρδισε στο τετ α τετ τον πορτιέρο Καμπαλή μειώνοντας σε 1-3 σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φανερά  επιθετικές διαθέσεις  η μπάλα όμως δεν τους έκανε την χάρη με αποτέλεσμα οι πολλαπλές επισκέψεις του Καπουσούζη στα καρέ του Στόιτση αν μην έχουν αποτέλεσμα.

Στο 65΄ο Δημήτρης Μαυρόπουλος με ένα εντυπωσιακό  ψηλοκρεμαστό πλασέ σουτ αιφνιδιάζει τον πορτιέρο Καμπαλή που δεν προλαβαίνει την μπάλα η οποία καταλήγει στα δίχτυα του κάνοντας το σκορ 2-3.

Στο 68′ μοναδική ευκαιρία έχασε ο Νάτσης του Μαυροβουνίου όταν άργησε να σουτάρει σε κενή εστία μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Γκότση.

Στο 75′ αποβολή του Σιδέρη με κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ πάνω στον Καρασαρλίδη,Στην εκτέλεση του φάουλ από τον Μούλα ο Καμπαλής με εντυπωσιακή απόκρουση σώζει τα δίχτυα του.

Άριστη η τριπλέτα των Κατεριαδη Αρέστη Κουπαράνη.

ΝΙΚΗ ΚΑΛΗΣ(Τσιρογιάννης Νίκος) Στόιτσης Μαυρόπουλος Πληκαδίτης Κωστίκας Καραμαλάκης Μούλας Καρασαρλίδης Χρήστου Ζαμίδης Γιακαμόζης Αγγελάκης

ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ( Προδρομμίδης Σίμος) Καμπαλής Γάτσος Σιδέρης Ρέις Μπρέγκου Γιαουτζής Γκότσης (80΄Ζαχαριάδης) (88΄Πίττας) Καπουσούζης Φανιάδης Ουζούνης Αποστολούδας(70΄Νατσης)