Ισόπαλοι οι γείτονες στη Δωροθέα – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Ισόπαλοι οι γείτονες στη Δωροθέα

Χωρίς νικητή τελείωσε το γειτονικό ντέρμπι στη Δωροθέα, όπου η τοπική Αναγένηση και ο Ακρίτας Σωσάνδρας έμειναν στο 0-0.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ήταν νευρικό με πολλές μονομαχίες κυρίως στον χώρο του κέντρου, αλλά και κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, κυρίως από την πλευρά των φιλοξενουμένων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα, ωστόσο πότε η αστοχία των Καραγιαννίδη και Παπαδόπουλου και πότε ο έμπειρος γκολκίπερ Κοντόπουλος των γηπεδούχων κράτησαν το μηδέν, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται αμυντικά και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να χτυπήσουν μπροστά.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν κάποιο τέρμα, αλλά να επιτίθενται με ανορθόδοξο τρόπο παρόλα αυτά δημιούργησαν κάποιες φάσεις κυρίως από στημένες φάσεις, με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο κυρίως, αλλά να μην εκμεταλλεύονται καμία αφού ο Κοντόπουλος γκολκίπερ των γηπεδούχων έμοιαζε ανίκητος και όχι μόνο αυτό, αφού παραλίγο να το πληρώσουν, καθώς σε μιά καλή αντεπίθεση οι γηπεδούχοι… χάιδεψαν τη νίκη όταν έφτασαν κοντά στο γκολ στο 80’ όταν από ευνοϊκή θέση σούταρε ο Πέικος αλλά ο έμπειρος πορτιέρο του Ακρίτα ο Δημητριάδης έδιωξε σε κόρνερ, δείχνοντας την κλάση του.

Άψογη η διαιτησία των κ.κ. Μπουρλούτσκι, Δέλλιου, Μανωλάκη.