Ισοπαλία στο φινάλε στους Γαλατάδες (Φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Ισοπαλία στο φινάλε στους Γαλατάδες (Φώτο)

Ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις και άγρια ομορφιά ως προς την εξέλιξη του, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν οι φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στους Γαλατάδες, με τον τοπικό Ολυμπιακό και τον Μ. Αλέξανδρο Πέλλας να αναδεικνύονται ισόπαλοι με σκορ 2-2.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν σταδιακά την απόδοση τους και τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στην 1η αξιοσημείωτη ευκαιρία τους στο 19′ όταν μετά από σέντρα του Δημήτρη Μπουράκη, ο προωθημένος Ηλίας Πλιόγκας με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Η συνέχεια βάση ευκαιριών άνηκε στους γηπεδούχους, όπου απείλησαν σε τρεις περιπτώσεις στο 26′, 34′ και 44′ με τον εξαιρετικό και σήμερα Κώστα Καπουσούζη να μην καταφέρνει να σημειώσει κάποιο τέρμα στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και ενώ ενδιάμεσα είχε προηγηθεί ένα μοναδικό χαμένο τετ α τετ για τον Μ. Αλέξανδρο με τον Μαλλόλι στο 41′ μετά από εξαιρετική πάσα του Τάσου Μπρατσούδη, με το 0-1 να παραμένει μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Μέγας ξεκίνησε με ευκαιρία, με κεφαλιά του Πολυχρονόπουλου στο 47′ για να έρθει η ισοφάριση στο 55′ με ένα πανέμορφο τέρμα του Τόλη Σέλγκου για τους ερυθρόλευκους, με το σουτ που εξαπέλυσε ο έμπειρος μέσος από τα 35 περίπου μέτρα να καρφώνεται στο παράθυρο της εστίας του Δομουκτσίδη για το 1-1. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 60′ με κεφαλιά του Βογιατζή και στο 68′ με σουτ του Τάσου Μπρατσούδη.

Στο 80′ ο Κώστας Καπουσούζης δεν κατάφερε να σκοράρει με σουτ από πλάγια θέση, για να φτάσουμε στο 90ο λεπτό όταν από εκτέλεση φάουλ του Άφτο Νιοράτζε, ο ικανότατος μεσοεπιθετικός μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα με σουτ έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και στο 93′ το πέναλτι που κέρδισε ο Κυριάκος Κατσαμακτσής, μετά από ανατροπή από τον νεαρό γκολκίπερ Ντιούδη, μετουσίωσε σε γκολ ο Μαρίνος Τανταλίδης για το τελικό 2-2.

Στην φάση του 2ου τέρματος του Ολυμπιακού Γαλατάδων αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο τερματοφύλακας του Μ. Αλέξανδρου για διαμαρτυρία, θεωρώντας ότι του έγινε φάουλ, ενώ παράπονα είχαν και οι γηπεδούχοι για μη καταλογισμό πέναλτι στο 1ο ημίχρονο.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Αδραμάνης, Τσαλκάνης.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Ντιούδης, Φουρεράι, Σαρτίνας Δ. (65′ Σαρτίνας Α.), Βερβελές, Καπουσούζης (90′ Σιδέρης), Λιτοβολής, Ντόνας, Σέλγκου (72′ Χαραλαμπίδης Ν.), Νιοράτζε, Μάλαμας (60′ Καρπάτσης), Αντωνίου.

Μ. Αλέξανδρος Πέλλας (Γιάννης Χαρπίδης): Δομουκτσίδης, Μαλλόλι (72′ Στάγκος), Τανταλίδης, Πλιόγκας, Καρατζιάς, Μπουράκης, Βογιατζής (69′ Κατσαμακτσής), Πολυχρονόπουλος, Μπρατσούδης, Παπαδόπουλος (28′ Τοπάλης), Καμπούρης (50′ Παναγιωτέλης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου