Ισοπαλία στην Δάφνη για ΠΑΟ και Άγιαξ (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Β 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισοπαλία στην Δάφνη για ΠΑΟ και Άγιαξ (Φώτο – Βίντεο)

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν στην Δάφνη, ο τοπικός ΠΑΟ με τον Άγιαξ Πέλλας, ένα αποτέλεσμα που δείχνει να μη βολεύει καμία από τις δύο ομάδες στην προσπάθεια κατάληψης μιας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην Α’ Κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Γιώργου Ευθυμιάδη στο 9′ πέρασε μόλις άουτ. Στο 19ο λεπτό όμως δεν συνέβη το ίδιο, με τον Χρήστο Σπυρίδη να πιάνει ωραίο γυριστό σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μανώλη Ανδρεάδη και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ένα σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου, καθώς η εκτέλεση φάουλ του Κυριαφίνη για τον Άγιαξ στο 29′ και το σουτ του Καραπουλιτίδη για τον ΠΑΟΔ στο 43′ δεν είχαν την κατάληξη που θα ήθελαν.

Στην επανάληψη είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τους δύο αντιπάλους να έχουν αμφότεροι χαμένες ευκαιρίες για γκολ. Στο 63′ μετά από εκτέλεση κόρνερ για τους φιλοξενούμενους ο Νικόλοφ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Στο 75 ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όταν η κεφαλιά του Κωνσταντίνου Εμμανουηλίδη κατέληξε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Άγιαξ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κυριαφίνη, να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία της άμυνας των γηπεδούχων και να πλασάρει ουσιαστικά σε κενό τέρμα γράφοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 77′ με 2η κίτρινη κάρτα ο Φερχάτι.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μιχαηλίδης, Βαμβακάς Κ, Δινάκης.

ΠΑΟ Δάφνης (Αλέξανδρος Κουτσάκης): Τσιφλίδης Α, Εμμανουηλίδης Γ, Τσεγγελίδης, Θεοδωρίδης(46′ Μουρατίδης), Σπυρίδης, Τσιφλίδης Ι, Ανδρεάδης Ε(63′ Γονατιάδης), Καραπουλιτίδης, Ευθυμιάδης, Εμμανουηλίδης Κ, Ανδρεάδης Κ(80′ Ιωαννίδης).

Άγιαξ Πέλλας (Βασίλης Χόντος): Παπαδόπουλος, Βαβουλίδης Α, Πίττας, Ογλιδάλτσης, Νικόλοφ Π, Ορτζάνης, Νικόλοφ Μ, Βαβουλίδης Κ, Φερχάτι, Τσαρτσαράκης, Κυριαφίνης.