Ιδανική πρεμιέρα με ανατροπή ο ΑΣ Πρόμαχοι

Παιχνίδι με δραματικό φινάλε έγινε στο «Χρήστος Τζιβάνης» των Προμάχων, με τον τοπικό ΑΣ να επικρατεί στις καθυστερήσεις με σκορ 2-1 της αξιόμαχης Δόξας Μανδάλου.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο παληκαρίσιο τέρμα που πέτυχε στο 23’ ο Γιάννης Αναστασιάδης και έτσι έγινε το 0-1 για την Δόξα.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι που έψαχναν το γκολ με διάφορους τρόπους, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με πολύ ωραίο σε εκτέλεση τέρμα που πέτυχε ο Θεόφιλος Κοτζαμανώλης, όταν στο 43’ με φοβερή κεφαλιά έγραψε το 1-1 για τον τοπικό ΑΣ.

Στις αρχές της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Σάκη Τόπκα να βρίσκεται απέναντι από τον γκολκήπερ Μπελητάσιο, αλλα να σουτάρει πάνω του και έτσι να παραμένει το 1-1.

Η συνέχεια δεν είχε τις μεγάλες ευκαιρίες, παρά μόνο κάποια άστοχα μακρινά σουτ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε ένα τέρμα με τον Γιάννη Αναστασιάδη που ακυρώθηκε για οφσάιντ και έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες τους χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Στο 74’ αποβλήθηκε ο Κώστας Μονογενίδης των γηπεδούχων με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα λήξει ισόπαλη, ήρθε στις καθυστερήσεις να μιλήσει η κλάση του Χρήστου Μίτσκα (Λούπου) που μετά από σέντρα του Δημήτρη Σούσουλα κατέβασε εκπληκτικά την μπάλα, άδειασε δύο αμυντικούς και με γωνιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας ένα τέρμα από αυτά που μόνο αυτός ξέρει να πετυχαίνει, για να γίνει έτσι το 2-1 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς των γηπεδούχων, που έκαναν ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α1.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Γιάγκου, Δεμερτζή Ν., Αλατζά.

Επιμέλεια: Γιώργος Μπίνος