Ερυθρόλευκη απόδραση από την Καρυώτισσα (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 2ος όμιλος

Ερυθρόλευκη απόδραση από την Καρυώτισσα (Φώτο – Βίντεο)

Την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα είχαν οι 150 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Καρυώτισσας, με τον Ολυμπιακό Γαλατάδων να φεύγει νικητής με 0-1 και να πετυχαίνει μία πολύ μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της ΑΕΚ Καρυώτισσας να πιέζει για κάποιο γρήγορο γκολ χάνοντας κάποιες φάσεις κυρίως με τον Μιχάλη Γκότση. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 20′ με τον Βασίλη Καρπάτση να νικάει σε τετ α τετ τον γκολκίπερ Σιδώρη και να γράφει το 0-1, μετά από πολύ όμορφη ασίστ του Δημήτρη Μάλαμα. Να σημειωθεί ότι οι άνθρωποι της Καρυώτισσας διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον Γεωργιάδη στο ξεκίνημα της φάσης. Η συνέχεια άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους όπου είχαν την υπεροχή και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χάρη Ουρουμίδη λίγο πριν το ημίχρονο να φέρουν το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με τους παίκτες του Κώστα Τσαλκιτζή να πιέζουν ασφυκτικά για κάποιο γκολ και τους φιλοξενούμενους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Με την είσοδο στον αγώνα των Μάκη Γκίλη και Αντώνη Ρομάντζου, η Καρυώτισσα έγινε ακόμη πιο επιθετική και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά πότε η αστοχία, πότε ο τερματοφύλακας Δημήτρης Μαντζούκης των Γαλατάδων και πότε το δοκάρι όπως στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Γκότση στο 75ο λεπτό σταμάτησαν τις προσπάθειες των γηπεδούχων και έτσι ο Ολυμπιακός Γαλατάδων έφυγε με ένα πολύ μεγάλο διπλό στις αποσκευές του πετυχαίνοντας το 3 στα 3, με τους παίκτες των ερυθρόλευκων να πανηγυρίζουν στο τέλος με τον κόσμο που τους ακολούθησε.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Τρυψιάνης, Δεμερτζής Ν, Βαμβακάς.

ΑΕΚ Καρυώτισσας (Κώστας Τσαλκιτζής): Σιδώρης, Συρόπουλος, Γιατσιδιώτης, Κουκουσιάρης, Μερτζάνης, Δεβετζής (60′ Ρομάντζος), Γησκιάς, Ελέζι, Ουρουμίδης (60′ Γκίλης), Γεωργιάδης (68′ Τσαβδάρης), Γκότσης.

Ολυμπιακός Γαλατάδων (Πέτρος Λιτοβολής): Μαντζούκης, Σιδέρης, Κέρτος, Χαραλαμπίδης Ν (80′ Κοτρανίδης), Σέλγκου, Μάλαμας, Σαρτίνας, Νιοράτζε, Χαραλαμπίδης Κ (90′ Μανδάλης), Καρπάτσης (90′ Κιόρι), Αντωνίου.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου