Εντυπωσιακός Αλμωπός και τρίποντο ανάσα – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Football League

Εντυπωσιακός Αλμωπός και τρίποντο ανάσα

Αποφασιστικός και ψυχωμένος ο Αλμωπός έκαμψε εύκολα την αντίσταση του Πιερικού με σκορ 3-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, με την έναρξη του δεύτερου γύρου.

Η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη ήταν εμφανώς ανώτερη, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού από τον Πιερικό που εμφανίστηκε νωθρός και ασύνδετος, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες του Αλμωπού, έδειξαν ότι είναι σε καλή μέρα και η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα σε ένα κομβικό παιχνίδι, όσον αφορά το μέλλον των γηπεδούχων στην Κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο και μόνο στα τελευταία 15 λεπτά είχαν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί και χωρίς κάποια ευκαιρία.

Φάσεις και γκολ:

1′ Το σουτ του Πέττα κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

15’ Μετά από άψογη συνεργασία του Μανίσογλου με τον Έππα ο πρώτος σέντραρε στην περιοχή του Πιερικού ο Χαντζάρας πρόσπαθησε με προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τζήμα.

25′ Μετά από πάσα του Κουρούπη στον Χαντζάρα και άψογο σουτ του τελευταίου έγινε το 1-0.

36′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ίτσιου και κεφαλιά του Γιαλαμίδη η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από την εστία του Μένιου.

38′ Ο Κανταρτζής σέντραρε και ο ανενόχλητος Μηλιώτης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

46′ Μετά από λάθος πάσα του τερματοφύλακα Τζήμα ο Μάνιος έδωσε στο Χαντζάρα ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0 και το 2ο προσωπικό του τέρμα.

59′ Πρώτα με σουτ του Μάνιου απέκρουσε με μπουνιές ο Τζήμας και μετέπειτα σε σουτ του Χαντζάρα ξανά απέκρουσε ο τερματοφυλάκας του Πιερικού.

61′ Μετά από φοβερή πάσα του Μάνιου ο Χαντζάρας βρέθηκε σε τετ α τετ αλλά ο τερματοφύλακας του Πιερικού Τζήμας απέκρουσε.

63’ Ο Χαντζάρας με τον Μάνιο βγήκαν μόνοι τους σε τετ α τετ και ο Χαντζάρας έσπασε την μπάλα στον Μάνιο ο οποίος με κενή εστία έκανε το 3-0.

80′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντόση ο Μεντής προσπάθησε να διώξει αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μένιου, για να γίνει το 3-1.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μελτζανίδης (Ημαθίας), Μάνασης (Τρικάλων), Νίκζας (Λάρισας).

Συνθέσεις:

ΑΛΜΩΠΟΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης (90’ Μουτζούρης), Κουρούπης, Μάνιος (81’ Γκέσιος), Ρογγότης, Μανίσογλου (73’ Μεντής), Έππας, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας (81’ Τούφας), Χαντζάρας (73’ Αμαραντίδης).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μάριος Παναγιώτου): Τζήμας, Τακίδης (46’ Τοπαλίδης), Γιαλαμίδης, Κανταρτζής, Μακρής (70’ Τουλίκας), Δεμηρτζόγλου, Χαρτσιάς (70’ Κουκοδήμος), Ίτσιος, Ιντζόγλου, Κυβελίδης (46’ Ντόσης), Παπαδόπουλος (14’ λ.τ Μηλιώτης).