Εθνικός Γιαννιτσών-Δόξα Μαυροβουνίου 1-2 … – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Εθνικός Γιαννιτσών-Δόξα Μαυροβουνίου 1-2 …

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Δόξα Μαυροβουνίου

Πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε η ομάδα της Δόξας Μαυροβουνίου εκτός έδρας κερδίζοντας τον Εθνικο Γιαννιτσων με 2-1 στο πρώτο ντέρμπι της Α1 Κατηγορίας για φέτος. Το θέαμα ήταν μέτριο ποιοτικά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αξιώσεων όμως το ρευστό σκορ κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 300 περίπου φίλων των δύο ομάδων αλλά και των ουδέτερων που παραβρέθηκαν στην Νέα Τραπεζούντα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους ορμητικούς στο πρώτο τέταρτο για να ισορροπήσουν σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν μια φλύαρη υπεροχή . Προς το τέλος του ημιχρόνου στο 42′ οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ όταν ο Γιώργος Καμπάνης έγραψε το 1-0 για τους κυανόλευκους η χαρά τους όμως δεν κράτησε πολύ όμως καθώς ο Ευθύμης Μπουρνάζης είχε έτοιμη την απάντηση του για λογαριασμό των Μαυραετών και στο 43′ με ένα εκπληκτικό τέρμα έφερε το ματς στα ίσα γράφοντας το 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους χωρίς αποτέλεσμα όμως αφού οι φιλοξενούμενοι άριστα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο αμύνθηκαν σωστά και έψαξαν το γκολ με αντεπιθέσεις κάτι που τελικά κατάφεραν να κάνουν στο 80′ όταν ο Μάκης Καρυπίδης χόρεψε την άμυνα των γηπεδούχων και έγραψε το 1-2 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του και αφού οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Η διαιτησία των Σιδηρόπουλου, Ταγκαλίδη, Αδραμάνη πολύ καλή και χωρίς προβλήματα. ΕΘΝΙΚΟΣ
ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Δημήτρης Τομπάζης) Πόπης,Εφραιμίδης (46 Πελκας), Γιόντης ,(89 Μπάρμπας) , Βοτάρης, Γρηγοριάδης, Μπαμπαλής, Δουλκερίδης, Χωραφάς, Καμπάνης, Μουρουζίδης (65 Κηλίκης), Καπουσούζης
ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ (Σίμος Προδρομμίδης) Καμπαλής, Σιδέρης, Κατιρτζόγλου, (86 Γκότσης), Γάτσος, Φανιάδης, Ουζούνης (10 Νάτσης) , Ιωαννίδης, Ζαχαριάδης, Γιαουτζής, Μπουρνάζης (83 Χαραλαμπίδης), Καρυπίδης(89 Παπαδοπουλος) .
Υ.Γ Η διοίκηση της Δόξας Μαυροβουνίου ευχαριστεί την διοίκηση του Εθνικού για την υποδειγματική φιλοξενία προς την αποστολή της ομάδας, καθώς επίσης ευχαριστεί τους φίλους της ομάδας για την μεγάλη συμπαράσταση τους.