Διπλό οι Πρόμαχοι, σε δύσκολη θέση η Καλή (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Διπλό οι Πρόμαχοι, σε δύσκολη θέση η Καλή (Φώτο – Βίντεο)

Μεγάλο διπλό με σκορ 2-0 πανηγύρισε ο ΑΣ Πρόμαχοι μέσα στην Καλή επί της τοπικής Νίκης και αποσπάστηκε από τις ομάδες που κυνηγούν τη σωτηρία στην Α1, ενώ η Νίκη Καλής βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσμενή θέση με την υπόθεση παραμονή να μοιάζει ολοένα και πιο δύσκολη.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, ήταν καλύτεροι και είχαν κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν με τον Θανάση Γιακαμόζη σε δύο περιπτώσεις στο 13ο και 31ο λεπτό μέσα από την περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα Βασίλη Μπελητάσιο και με τον Σαρίδη στο 33′ να στέλνει με σουτ την μπάλα στο δοκάρι και μετά πάνω στην γραμμή, σύμφωνα με τον 1ο βοηθό και τον διαιτητή.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις λιγοστές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και από μία εκτέλεση κόρνερ στο 22′ ο έμπειρος Χρήστος Μίτσκας (Λούπου) πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την κατοχή και προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ των Ανδρέα Ρίτε και Στέλιου Ρέντζια, χωρίς όμως αποτέλεσμα και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν χώρους και βγαίνουν πολύ ωραία στην αντεπίθεση, όπως στο 61ο λεπτό όταν και διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γιώργο Νάνο πετυχαίνοντας μία μεγάλη νίκη, καθώς δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μαυρίδης, Μανωλάκης, Σιώνης Β.

Νίκη Καλής (Αβραάμ Ζημπίδης): Μουρζίδης, Ανδρίτσος(65′ Νόσης), Σαρίδης, Πληκαδίτης, Ρέντζια, Χρήστου, Κατηριάδης(46′ Σνάλα), Δουλκερίδης(75′ Καρασαρλίδης), Καραγιαούρης, Γιακαμόζης, Κουτσάκης(56′ Ρίτε).

ΑΣ Πρόμαχοι (Βασίλης Σαμαράς): Μπελητάσιος, Μούγιος, Νάνος Ν, Μεσκίνης, Άτζος, Κοκτσίδης, Τσιμτσιρίδης, Μίτσκας(54′ Καλογιάννης), Κουλλάφι, Νάνος Γ(86′ Σατζάκης), Τρίψης(79′ Σαμαράς).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου