Διπλό με ανατροπή στο γειτονικό ντέρμπι (Φώτο-Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 1ος όμιλος

Διπλό με ανατροπή στο γειτονικό ντέρμπι (Φώτο-Βίντεο)

Ένας ψυχωμένος ΑΣ Πρόμαχοι έφυγε νικητής από την Σωσάνδρα επικρατώντας με σκορ 1-2 του τοπικού Ακρίτα στο γειτονικό ντέρμπι.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο και δεν θύμιζε σε τίποτα παιχνίδια των προηγούμενων χρόνων με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια χωρίς όμως να έχουν τις μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο να κρατούν μακριά από την περιοχή τους τους αντιπάλους τους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 57’ με δυνατό σουτ του Θωμά Ουζούνη. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους μέχρι το 80’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσαν πιο έντονα και αφού έφθασαν στην ισοφάριση στο 80’ με τον Γιώργο Νάνο να γράφει το 1-1, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι στο 86’ με τον νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Τρίψη που είχε περάσει σαν αλλαγή να γράφει το 1-2 και να χαρίζει την νίκη.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Σίπκας, Τσαλκάνης που ήταν πολύ καλοί.