Δια ποδός Αλέξανδρου Τερζή, διπλό σωτηρίας στα Γιαννιτσά ο Αξός (Φώτο – Βίντεο)

Μία μεγάλη και πολύ σημαντική νίκη, όσον αφορά την υπόθεση παραμονή, πέτυχε η ομάδα της Νίκης Αξού στα Γιαννιτσά με αντίπαλο την τοπική Αναγέννηση, με σκόρερ έναν πρώην ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης τον Αλέξανδρο Τερζή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Σιταρά δημιουργήθηκε σύγχυση στην περιοχή της Αναγέννησης και ο ξεμαρκάριστος Αλέξανδρος Τερζής πλάσαρε για το 0-1. Μετά το σοκ του γρήγορου γκολ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα, αρχικά με 2 εκτελέσεις φάουλ του Κοκκινίδη στο 8′ και στο 23′ και στο 41′ με τον Χρήστο Κυζιρίδη χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και είχαν πολύ μεγάλες φάσεις με τους Γιάννη Πολατίδη στο 52′ και στο 57′ και Αλέξανδρο Τερζή στο 56′ χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτούν. Στο 68ο λεπτό όμως η Νίκη έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χρήστου Μουρατίδη με 2η κίτρινη κάρτα και η Αναγέννηση πήρε μέτρα στο γήπεδο μη μπορώντας πάντως να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα τις όποιες ευκαιρίες της παρουσιάστηκαν κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με 3 υπερπολύτιμους βαθμούς και οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μαυρίδης, Πίλτσης, Τετραγώνης.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Αλέξανδρος Κουτίδης): Τομπουλίδης, Ασλανίδης, Πισμισάκης, Κοκκινίδης, Θεοδωρούδης, Κυζιρίδης, Στεφανίδης, Γεωργιάς, Ουρουμίδης(86′ Φλώρος), Μπίνας(32′ Χατία), Περπερίδης.

Νίκη Αξού (Κώστας Μαυροβουνιώτης): Ζαχαριάδης, Καρράς, Σταυρακάκης, Σταυρίδης, Βασιλειάδης, Ξενίδης, Τοπαλίδης(85′ Δημητριάδης), Μουρατίδης, Τερζής(65′ Αβτζόγλου), Σιταράς(90′ Μπάσδος), Πολατίδης(71′ Νικολαΐδης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου