Δεν… «Χ»άρηκε κανείς στο Μελίσσι (Φώτο)

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν στο γήπεδο του Μελισσίου, η τοπική Δόξα με τον Ακρίτα Σωσάνδρας σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, βάση της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως ένα παιχνίδι κέντρου με λιγοστές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 12′ με τον Φίλιππο Ιωαννίδη να σουτάρει και να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, με τον Χρήστο Κυζιρίδη να απαντάει στο 17′ με δικό του σουτ με τον γκολκίπερ του Ακρίτα να αντιδράει σωστά. Στο 33′ ο Γιάννης Πισμισάκης ελίχθηκε ωραία, πλάσαρε με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Φίλιππος Ιωαννίδης στο 45′ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες παρουσίασαν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και τον Ακρίτα να μπαίνει μπροστά σκορ, όταν στο 60′ μετά από κόρνερ του Χριστόφορου Αταλασίδη, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με πολύ όμορφο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1. Οι «Μαυραετοί» έφεραν το ματς στα ίσα 5 λεπτά αργότερα, όταν ο Γιάννης Πισμισάκης κέρδισε το πέναλτι, το οποίο αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Χρήστο Κυζιρίδη να ευστοχεί και φέρνει το ματς στα ίσα. Η Δόξα είχε ακόμη δύο καλές φάσεις για να μπει μπροστά σκορ στο  83′ με τον Γιάννη Πισμισάκη να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να περνάει άουτ και στο 90′ με τον Χρήστο Κυζιρίδη, χωρίς όμως αποτέλεσμα με το τελικό 1-1, το οποίο κρίνεται μάλλον δίκαιο βάση της εικόνας του αγώνα, να μην αφήνει ευχαριστημένες τις δύο ομάδες.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μαυρίδης, Βαμβακάς Κ, Τσαλκάνης.

Δόξα Μελισσίου (Γιάννης Γυριχίδης): Δεληχατζής, Κοκκινίδης, Κυργερίδης, Τζάτζης, Ξανθόπουλος, Γεωργιάς, Πισμισάκης, Κυζιρίδης (90′ Θεοδωρούδης), Δουλκερίδης, Τοπαλίδης (74′ Τσάλμας), Μητρέντσης (44′ Σαρρής).

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ντόγκαρης, Κουντουράς, Ζουμπουλίδης, Τσόρμπας, Κοντακτσής, Παρτσανάκης (58′ Χαλκίδης), Ουζούνης (71′ Μανελίδης), Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης (90′ Στούπης), Αταλασίδης (74′ Τουμανίδης).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου