Δεν τα κατάφερε στη Βέροια ο Αλμωπός Αριδαίας – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Football League

Δεν τα κατάφερε στη Βέροια ο Αλμωπός Αριδαίας

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της FL, διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο Βέροιας η αναμέτρηση της τοπικής ομάδας με αντίπαλο τον Αλμωπό Αριδαίας.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν δίκαια με σκορ 2-0 πιστοποιώντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Τυριακίδη προσπάθησαν για κάτι θετικό και με κορυφαίο του γηπέδου τον γκολκίπερ Σίμο Μένιο δεν τα κατάφεραν.

Στο πρώτο 15λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες, είχαν σε ίδια φάση διπλό δοκάρι αλλά στη συνέχεια ο Αλμωπός ισορρόπησε την εικόνα του αγώνα και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο 5λεπτο όταν Ρογγότης και Μάνιος δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια ελαφρά υπεροχή των γηπεδούχων. Από εκεί και πέρα φάνηκε η ποιότητα των γηπεδούχων όσο αφορά τον πάγκο τους, καθώς διαθέτει ικανούς ποδοσφαιριστές.

Ο Πόζογλου που πέρασε ως αλλαγή πέτυχε τα δύο τέρματα (61′-79′) και παράλληλα κλείδωσε το 4ο τρίποντο για την πρωτοπόρο Βέροια.

Γενικά ο Αλμωπός πάλεψε το παιχνίδι, ήταν φιλότιμος αλλά η ανωτερότητα των γηπεδούχων δεν του άφησε ελπίδες για κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (70′ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (80’Μπλετσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (56′ Πόζογλου), Αποστολόπουλος (56′ Μουργος), Πασάς, Λουκίνας (70′ Σιμόνι).

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος (λ.τ. 76′ Ιωαννίδης), Μουτζούρης, Κουρούπης (25′ Τούφας), Μάνιος (60′ Πέττας), Ρογγότης, Γκαγιέγκος, Κοζάκης (76′ Ασλαμπάλογλου), Έππας, Κολτσίδας, Χατζάρας, Λουσέρο (60′ Γκέσιος).