Γ’ Εθνική: Οι ομάδες που εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους σε όλους τους ομίλους – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς
Connect with us

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ Εθνική: Οι ομάδες που εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους σε όλους τους ομίλους

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος και στους δέκα ομίλους και παρακάτω παραθέτουμε τις ομάδες που θα συμμετέχουν στη νέα Γ’ Εθνική.

Από αυτές θα αφαιρεθούν τέσσερις από τους δέκα πρωταθλητές της Γ’ Εθνικής που θα ανεβούν στην ανώτερη κατηγορία, ενώ θα έρθουν τέσσερις ομάδες από την FL.

Από τους φετινούς πρώτους πέντε ομίλους της Γ’ Εθνικής οι ομάδες που θα είναι και του χρόνου είναι οι εξής:

1ος όμιλος

Θα παλέψει για την άνοδο ο Ορφέας Ξάνθης ενώ συνεχίζουν στη Γ’ Εθνική:

1. Ξάνθη: Αρης Αβατου (1 ομάδα)

2. Έβρος: Αλεξανδρούπολη F.C. (1 ομάδα)

3. Καβάλα: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Νέος Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου (3 ομάδες)

4. Δράμα: Πανδραμαϊκός (1 ομάδα)

5. Σέρρες: Απόλλων Παραλιμνίου (1 ομάδα)

6. ΕΠΣ Μακεδονίας: Εθνικός Σοχού, Ηρακλής Αμπελοκήπων (2 ομάδες).

Σύνολο εννέα ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα γίνει με τον πρωταθλητή Ορφέα Ξάνθης.

2ος όμιλος

Θα παλέψει για την άνοδο ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας (ΕΠΣ Μακεδονίας) ενώ οι υπόλοιπες ομάδες που συνεχίζουν είναι:

1. ΕΠΣ Μακεδονίας: Αγροτικός Αστέρας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης (3 ομάδες)

2. Πέλλα: Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών (3 ομάδες)

3. Ημαθία: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (1 ομάδα),

4. Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς (1 ομάδα).

Σύνολο οχτώ ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα γίνει με τον πρωταθλητή Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

3ος όμιλος

Θα παλέψει για την άνοδο η Αναγέννηση Καρδίτσας ενώ συνεχίζουν στη Γ’ Εθνική:

1. Κοζάνη: Φ.Σ. Κοζάνη (1 ομάδα),

2. Πιερία: Α.Ε. Καρίτσας, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (2 ομάδες),

3. Καρδίτσα: Ατρόμητος Παλαμά (1 ομάδα),

4. Λάρισα: Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, Π.Ο. Ελασσόνας (3 ομάδες),

5. Τρίκαλα: ΠΟ Φήκης (1 ομάδα).

Σύνολο οχτώ ομάδες χωρίς να υπολογίζεται η Αναγέννηση Καρδίτσας.

4ος όμιλος

O Διαγόρας Στεφανοβικείου (ΕΠΣ Θεσσαλίας) θα διεκδικήσει την άνοδο. Οι υπόλοιπες ομάδες είναι:

1. Βοιωτία: Α.Ο. Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου (2 ομάδες)

2. Εύβοια: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών (2 ομάδες)

3. Θεσσαλία: Θησέας Αγριάς, Δήμητρα Ευξεινούπολης (2 ομάδες)

4. Φθιώτιδα: Α.Π.Ο. Αταλάντη (1 ομάδες)

Επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα κάνει ο πρωταθλητής Διαγόρας Στεφανοβικείου.

5ος όμιλος

Θα διεκδικήσει την άνοδο ο Αχέρων Καναλακίου (ΕΠΣ Πρέβεζας)

Οι υπόλοιπες ομάδες είναι:

1. Αιτωλοακαρνανία: Παναγρινιακός, Αμβρακικός Λουτρού (2 ομάδες),

2. Γρεβενά: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης (1 ομάδα),

3. Κέρκυρα: Α.Ε. Λευκίμμης, Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου (2 ομάδες),

4. Άρτα: Αναγέννηση Άρτας (1 ομάδα),

5. Πρέβεζα-Λευκάδα: Τηλυκράτης Λευκάδας (1 oμάδα)

Επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται ο Αχέρων Καναλακίου

Σε αυτό το γκρουπ ομάδων θα προστεθούν δύο ομάδες που θα υποβιβαστούν από τον βόρειο όμιλο της FL, ενώ δύο από τους πέντε πρωταθλητές θα ανεβούν στην ανώτερη κατηγορία.

Ετσι ο αριθμός των ομάδων από αυτές τις περιοχές της χώρας φτάνει στις 44. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να χωριστούν σε τρεις ομίλους.

Ο αριθμός των υπόλοιπων ομάδων από τη νότια Ελλάδα είναι 42. Δύο από τους πέντε πρωταθλητές θα ανεβούν στην ανώτερη κατηγορία και δύο θα έρθουν από τον νότιο όμιλο της FL.

6ος όμιλος

Θα διεκδικήσει την άνοδο ο Πανιώνιος ενώ οι υπόλοιπες ομάδες είναι:

1. Πειραιάς: Εθνικός, Προοδευτική, (2 ομάδες)

2. Αθήνα: Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Φωστήρας (3 ομάδες),

3. Κυκλάδες: Α.Ε. Μυκόνου (1 ομάδα)

4. Ανατολική Αττική: Αήττητος Σπάτων (1 ομάδα),

Επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει ο Πανιώνιος

7ος όμιλος

Θα διεκδικήσει την άνοδο η AE Kηφισιάς (ΕΠΣ Αθηνών).

Συνεχίζουν στη Γ’ Εθνική:

1. ΕΠΣ Αθηνών ΠΑΟ Ρουφ, Αγιος Ιερόθεος (2 ομάδες),

2. Αργολίδα: Ερμιονίδα, Φοίνικας Ν. Επιδαύρου(2 ομάδες),

3. Λακωνία: (Αρης Σκάλας),

4. Αρκαδία: (Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς).

Επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει η ΑΕ Κηφισιάς

8ος όμιλος

Πρωταθλήτρια η Θύελλα Ραφήνας (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής)

1. Πειραιάς: Α.Π.Ο. Κερατσίνι, Αίας Σαλαμίνας, Α.Ο. Καραβάς (3 ομάδες),

2. Λέσβου: Αιολικός (1 ομάδα),

3. Δωδεκανήσου: Α.Ο. Πυλίου Κω (1 ομάδα),

4. Δυτική Αττική: Πανελευσινιακός (1 ομάδα),

5. Ανατολική Αττική: Κυανούς Αστέρας Βάρης (1 ομάδα).

Σύνολο: 7 ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει η Θύελλα Ραφήνας.

9ος όμιλος

Πρωταθλήτρια η Ζάκυνθος

1. ΕΠΣ Αχαΐας: Διαγόρας Βραχνέικων, Παναιγιάλειος (2 ομάδες)

2. ΕΠΣ Ηλίας: Αίας Γαστούνης, ΠΑΟ Βάρδας (2 ομάδες)

3. ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Ναυπακτιακός Αστέρας (1 ομάδα)

4. ΕΠΣ Ζακύνθου: Εθνικός Σκουλικάδου (1 ομάδα)

5. ΕΠΣ Μεσσηνίας: Διαβολίτσι (1 ομάδα)

Σύνολο: 7 ομάδες  χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει η πρωταθλήτρια Ζάκυνθος

10ος όμιλος

Πρωταθλητής ο Ηρόδοτος (Ηρακλείου).

1. Ηρακλείου: Γιούχτας, Ατσαλένιος, Α.Ο. Πόρου, Αλμυρός Γαζίου (4 ομάδες),

2. Λασίθι: Α.Ο. Αγίου Νικολάου, Α.Ε. Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας (3 ομάδες),

3. Χανιά: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, (2 ομάδες).

Εννέα ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει ο Ηρόδοτος

Αυτός θα είναι ο αριθμός των ομάδων από όλη την Ελλάδα εφόσον δηλώσουν όλες συμμετοχή, δεν έρθουν και επιπλέον ομάδες για διάφορους λόγους από ανώτερες κατηγορίες, δεν αποφασιστεί κάτι διαφορετικό σχετικά με την φετινή προκήρυξη της Γ’ Εθνικής, τις ομάδες που θα ανεβούν ή θα υποβιβαστούν, δεν έρθουν β’ ομάδες ΠΑΕ.

 

Πηγή: Metrosport.gr

ΚΛΙΚ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

More in Γ' ΕΘΝΙΚΗ