Αφεντικό στη Μενηίδα οι Μαυραετοί με ανατροπή (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Αφεντικό στη Μενηίδα οι Μαυραετοί με ανατροπή (Φώτο – Βίντεο)

Νικήτρια στο ντέρμπι της Μενηίδας αναδείχθηκε η Δόξα Μανδάλου, που επικράτησε με σκορ 1-3 στην Καλή επί της τοπικής Νίκης.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και να αναλώνονται περισσότερο σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους με τον Γιώργο Καραδήμο στο 17ο λεπτό καθώς το πλασέ του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα Λεοντιαδή, ενώ για τους γηπεδούχους σημαντική ευκαιρία είχε ο Ανδρέας Ρίτε που πλάσαρε ανενόχλητος μέσα από την περιοχή στο 25′ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Όλα αυτά μέχρι το 45′ όπου η Νίκη Καλής άνοιξε το σκορ μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Γιώργου Νόση, με τον Θανάση Γιακαμόζη να εκμεταλλεύεται σύγχυση στην άμυνα του Μανδάλου και να πλασάρει από κοντά για να γράψει το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Αντωνά εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη και πίεσε τους γηπεδούχους, μία πίεση η οποία έφερε καρπούς, καθώς στο 53′ ο Γιώργος Καραδήμος με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Γιάννη Αναστασιάδη έφερε το ματς στα ίσα. Στο 62ο λεπτό η ανατροπή ολοκληρώθηκε για τους Μαυραετούς, με τον Γιάννη Αναστασιάδη να κερδίζει το πέναλτι και τον Πέτρο Τζούρτζο να ευστοχεί γράφοντας το 1-2. Το τελικό 1-3 σημείωσε ο Θάνος Σαββίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Φίλιππου Ιωαννίδη.

Νίκη Καλής (Σταύρος Γιαννουσίδης): Λεοντιάδης, Ιγνατιάδης (89′ Καρασαρλίδης), Κωστίκας, Ρίτε, Γιακαμόζης Α, Καραγκιαούρης Γ (65′ Καραγκιαούρης Τ), Γιαννουσίδης, Σαρίδης, Πληκαδίτης, Νόσης, Σνάλα (65′ Γαργάλας).

Δόξα Μανδάλου (Νίκος Αντωνάς): Μπόικος, Μαυρομάτης (88′ Τουρατζίδης), Τσελεπής, Σαββίδης, Τζούρτζος, Τόπκας, Αποστολούδας, Ιωαννίδης (90′ Υψηλάντης), Μπουρνάζης (77′ Τσουλχάι), Καραδήμος, Αναστασιάδης (80′ Τσιλογλανίδης).

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Αργυρός, Πίλτσης, Μίσκος.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου