Ακρίτας πέντε αστέρων στην Κρ. Βρύση (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Ακρίτας πέντε αστέρων στην Κρ. Βρύση (Φώτο – Βίντεο)

Σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο “Ιωάννης Τσερκεζίδης” στην Κρύα Βρύση, για τον 6ο όμιλο του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας, ο Ακρίτας Σωσάνδρας πέρασε σαν σίφουνας κερδίζοντας με σκορ 0-5 την αξιόμαχη και νεανική Ποντιακή Νεολαία, κατακτώντας παράλληλα και την πρώτη θέση του ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενούμενων, που χωρίς να πιάσουν εξαιρετική απόδοση βρέθηκαν προηγούμενοι με 0-3. Το 1ο γκολ σημείωσε ο Ευριπίδης Παρτσανάκης με σουτ μόλις στο 6ο λεπτό, για να έρθει στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κουντουράς και να γράψει το 0-2 με πλασέ μέσα από την περιοχή. Το 0-3 σημείωσε ο Τουμανίδης , όπου ήταν και ο κορυφαίος την αναμέτρησης με εξαιρετικό σόλο περνώντας 4 αντιπάλους και πλασάροντας σωστά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη η Ποντιακή Νεολαία ανέβασε την απόδοση της, δείχνοντας κάποια από τα καλά στοιχεία που έχει σαν ομάδα και ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αντιθέτως, ο Ακρίτας πέτυχε δύο ακόμη τέρματα με τον Νεντιάλκοφ (Ντέκο) στο 77ο λεπτό με τον σκόρερ να αποχωρεί τραυματίας και την ομάδα της Σωσάνδρας να συνεχίζει με 10 παίκτες καθώς ο προπονητής είχε κλείσει της αλλαγές του. Τον χορό των γκολ για τους Πράσινους έκλεισε ο Βασιλόπουλος στο 90′.

Η διαιτησία ήταν των Τουλκερίδης, Κολλιός, Σαμαράς πολύ καλή.

Συνθέσεις:

Π. Νεολαία Κρ. Βρύσης (Δημήτρης Βοτάρης): Νάτσας, Καλαθάς, Μπούσος, Φανιάδης, Δεληγιαννίδης, Ξανθόπουλος, Παπαχρήστου, Ελευθεριάδης, Τζήμας, Ελέζι (51′ Ελευθερίου Χ.), Βλάχος (84′ Κοκκινίδης).

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ηλιάδης, Κουντουράς, Χρηστίδης (46′ Ζουμπουλίδης), Βασιλόπουλος, Κοντακτσής (46′ Ζουλέκου), Νεντιάλκοφ, Μανελίδης, Παρτσανάκης (65′ Σαπουντζής), Τουμανίδης, Ουζούνης (46′ Πασχούλης).

*Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διαιτητή Ντοσίδη και του αείμνηστου Περικλή Δούμου.