ΑΕΚ – Αερωπός Έδεσσας 33-22 – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

ΑΕΚ – Αερωπός Έδεσσας 33-22

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ επικράτησε με 33-22 του Αερωπού Έδεσσας για την τέταρτη αγωνιστική της handball premier.

Με το δίποντο αυτό η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διατήρησε το απόλυτο των νικών της στο πρωτάθλημα. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν αρκετά επηρεασμένοι από τις απουσίες του Κράλλη και του Μισαηλίδη αλλά και τα συνεχή παιχνίδια το τελευταίο δεκαήμερο, αφού την προηγούμενη εβδομάδα έδωσαν δύο παιχνίδια για το Τσάλενζ Καπ.

Η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 7-2 με γκολ του Παλεβίτσιους στο δέκατο λεπτό. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα για την Ένωση που βρήκε σκορ από αρκετούς παίκτες.

Ο Παλεβίτσιους και πάλι έκανε το 12-6 για την ΑΕΚ στο 18ο λεπτό ωστόσο από εκείνο το σημείο ο Αερωπός αντέδρασε. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-1 κατάφεραν να μειώσουν σε 13-12 με τον Δημάκη στο 26ο λεπτό του αγώνα. Αλβανός και Μπάγιος διαμόρφωσαν το 16-13 του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο σερί γκολ του Παπαδιονυσίου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18-13 στο ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου. Η Ένωση διατήρησε το +5 (20-15) με τον Ζαμπούνη αλλά ο Κεσίδης μείωσε σε 21-18 για τους φιλοξενούμενους. Με επιμέρους σκορ 3-0 και με σκόρερ του Μπάλαζ, Παπαδιονυσίου και Γιάκομπσεν η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έφτασε στο 24-18 δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 29-19 με γκολ του Μπάγιος, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα δραματικά. Με γκολ του Παλεβίτσιους και του Ζαμπούνη διαμορφώθηκε το 33-22 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 33-22

Tα πεντάλεπτα: 4-1, 7-2, 9-5, 12-7, 13-11, 16-13 (ημχ.) 19-15, 20-16, 22-18, 26-19, 30-20, 33-22

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Μαυρόπουλος, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 6, Κεσίδης 7, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 3, Κυριακού 2, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Κουτσός, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 3/3-3.5

Πηγή: sdna.gr