Ήττα και αποκλεισμός για τον Εθνικό Γιαννιτσών (Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΓΕΝΙΚΑ

Ήττα και αποκλεισμός για τον Εθνικό Γιαννιτσών (Βίντεο)

Αποκλεισμός για τον Εθνικό Γιαννιτσών στην Πιερία, όπου στο γήπεδο του Λιτοχώρου γνώρισε την ήττα από την Αθλητική Ένωση Καρίτσας με σκορ 2-0.

Οι κυπελλούχοι της Πέλλας είχαν αρκετές ελλείψεις και όπως φάνηκε ο Φώτης Μητσάκης και οι συνεργάτες του, είχαν τον νου τους περισσότερο στο τοπικό ντέρμπι της Κυριακής με την συμπολίτισσα Αναγέννηση, παρά σε αυτό το παιχνίδι, που αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία για να αγωνιστούν κάποιοι παίκτες που είχαν μικρή συμμετοχή μέχρι τώρα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και στο πρώτο μέρος, ειδικά στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά καλοί και δημιούργησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τους Κιούρκα και Κυζιρίδη για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με δύο εξίσου καλές ευκαιρίες με τους Τόλιο και Αλεξίου προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 58’ με τον Αλεξίου να γράφει το 1-0. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με φάσεις κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων και λίγο πριν το τελικό σφύριγμα στο 92’ ο Γκίκας κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα της Πιερίας γράφοντας το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Βουρνέλης, Τυριακίδης, Κουφός (Μακεδονίας).

Α.Ε. Καρίτσας (Απόστολος Στύλος): Γαλάνης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Τροίρης, Λαμπίρης, Δημητρουλόπουλος, Παλαιοπάνος, Τόλιος, Μυρτολλάρι, Γκίκας, Αλεξίου.

Αγωνίστηκαν σαν αλλαγές οι Κυπαρίσσης, Παπαϊωάννου και Κυρτέγος.

Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτης Μητσάκης): Ζαδικόπουλος, Χατζηλιάδης, Γρηγοριάδης, Ιωσηφίδης, Σγορούδης, Γκογκουλούδης, Τοπάλης, Κιούρκας, Τσάλμας, Μπουράκης, Κυζιρίδης.