Ήταν πραγματικός Μέγας Αλέξανδρος… (φώτο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

Α 1ος όμιλος

Ήταν πραγματικός Μέγας Αλέξανδρος… (φώτο)

Εύκολη νίκη απέναντι στον Εθνικό Αριδαίας σημείωσε ο Μέγας Αλέξανδρος Όρμας ο οποίος επικράτησε με σκορ 5-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν σχετικά νωρίς. Στο 15′ λεπτό και ύστερα από αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων ο Αβραμίδης Α. με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 25′ λεπτό μετά από συστημένη σέντρα του Νούση ο ανενόχλητος Αβραμίδης Α. νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα Καρατζιδη γράφοντας το 2-0.

Η ομάδα του Εθνικού στη συνέχεια προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με σκορ 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε καλύτερα και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες όμως στο 56′ λεπτό ήρθε ο Νούσης για να ρίξει την οριστική ταφόπλακα στις ελπίδες του Εθνικού όταν σε τετ α τετ πλάσαρε τον ανήμπορο να αντιδράσει Καρατζίδη και διαμόρφωσε το 3-0.

Από κει και πέρα έπεσαν οι ρυθμοί και από τις δύο ομάδες και στο 69′ 80′ λεπτό ο Σαμαράς με δυνατά σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους οι: Νούσης, Παγκής, Σαμαράς, Αβραμίδης Α.

ενώ για τους φιλοξενούμενους οι: Πανταζής, Παπαδόπουλος Α., Ουρτζάνης, Ορτζάνης

Καλή η διαιτησία των Μαυρίδη με βοηθούς τους Κουκούλη Σ. και Σιώνη.

Μέγας Αλέξανδρος Όρμας (Κώνστας): Τσεντεμίδης, Νούσης, Αθανασίου, Μπίτσας, Μάρκου, Αβραμίδης Δ, Μίνου, Αβραμίδης Α, Σαμαράς, Δημητρίου, Μπαγκής

Αγωνίστηκαν και οι: Κώνστας, Σούπης, Στόικος, Γώγου.

Εθνικός Αριδαίας (Αμανατίδης): Καρατζίδης, Μάινος, Γρηγορίου, Ουρτζάνης, Σαμαράς, Παπαδόπουλος, Αθανασίου, Πασσαλίδης, Τσαβδαρίδης, Πανταζής, Κυριακίδης,

Αγωνίστηκαν και οι: Χατζηδημητριάδης, Λεμονάκης, Ορτζάνης, Χρυσίδης.