Όλα «Χ» στην Τραπεζούντα (Φώτο – Βίντεο)

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με πολλές φάσεις, έγινε στο γήπεδο της Νέας Τραπεζούντας με τον τοπικό Εθνικό να αναδεικνύεται ισόπαλος με τον Μ. Αλέξανδρο Πέλλας με σκορ 1-1. Ένα αποτέλεσμα που μοιάζει φτωχό βάσει των ευκαιριών που είχε το παιχνίδι και μάλλον δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη φάση με τον Μαρίνο Τανταλίδη να μη σημαδεύει σωστά από το ύψος του πέναλτι στο 10ο λεπτό. Στο 23′ της αναμέτρησης όμως μετά από εκτέλεση φάουλ του Αντώνη Φλαρούντζου, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πήγε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιδέρης Γκουγκουλούδης όπου βρήκε τον Τάσο Σιδέρη στην μικρή περιοχή των φιλοξενουμένων και με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου είχαμε μεγάλες χαμένες ευκαιρίες κυρίως για τον Εθνικό με τους Ελευθεριάδη (25′) και Παπανικολάου (26′ και 41′), ενώ για την Πέλλα απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ζούζουλας στο 39′.

Στην επανάληψη ο Μέγας Αλέξανδρος ανέβασε την απόδοση του και πίεσε για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, φτάνοντας πολύ κοντά στο 60ο λεπτό με τον Δημήτρη Μπουράκη να εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε ο Αλέξανδρος Γουστέρης, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο Θόδωρος Καμπαλής (Μπουφόν) του είπε όχι κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του. Ότι δε κατάφεραν στην φάση του πέναλτι οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν 20 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 80′ με τον Τάσο Μπρατσούδη να πλασάρει σωστά από το ύψος της μικρής περιοχής γράφοντας το 1-1 μετά από ασίστ του Γουστέρη, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτης Μιτσάκης): Καμπαλής, Βασιλειάδης, Γρηγοριάδης, Σιδέρης, Ζαφειρίου Δ, Ζαμίδης, Γκουγκουλούδης, Ελευθεριάδης (75′ Νάτσης), Φλαρούντζος, Παπανικολάου (63′ Λούτσης), Χατζηστεφάνου.

Μ. Αλέξανδρος Πέλλας (Γιάννης Χαρπίδης): Δομουκτσίδης, Μαλλόλι, Πλιόγκας, Αβραάμ, Μαντζανάς (65′ Τοπάλης), Μπουράκης, Γουστέρης, Βασιλάκογλου, Μπρατσούδης Α (90′ Σιαματάς), Τανταλίδης, Ζούζουλας (65′ Στάγκας).

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Ταγκαλίδης, Σίπκας Ι, Σηπάκης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου