«Χόρευε» στη βροχή ο Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτο – Βίντεο)

Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Νέας Τραπεζούντας, παρά την ασταμάτητη και δυνατή βροχή και τον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, με τον Εθνικό Γιαννιτσών να κερδίζει με 5-1 τον Ακρίτα Σωσάνδρας, κλείνοντας τον 1ο γύρο της Α1 Κατηγορίας στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητος, με τους φιλοξενούμενους πάντως να δείχνουν κάποια από τα καλά τους στοιχεία και σήμερα, παρά το βαρύ σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες επιθετικές διαθέσεις και τους γηπεδούχους να απειλούν ουσιαστικά πρώτοι στο 10′, όταν μετά από πάσα του Αλέξανδρου Γουστέρη ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, ο Μανώλης Σιδώρης προ κενού τέρματος δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ. Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο 21′ ανοίγοντας το σκορ με τον μόνιμο σκόρερ τους, τον Δημήτρη Παπαδόπουλο, μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ.

Η αντίδραση του Εθνικού ήταν άμεση και στο 24′ ο Χρήστος Πετρίδης με μία αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, δείγμα της κλάσης του, έφερε το ματς στα ίσα και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42′ ο Τάσος Σιδέρης με κοντινή προβολή, μετά από σύγχυση στην άμυνα του Ακρίτα, ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν εξίσου καλά και απείλησαν δις, στο 48′ με τον Νίκο Ιορδανίδη και στο 52′ με τον Τάσο Σιδέρη, με την ομάδα του Αντώνη Σαπουντζή πέντε λεπτά αργότερα να μένει με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Φίλιππου Ιωαννίδη με 2η κίτρινη κάρτα, παρόλα αυτά να αντιδρά και να χάνει κι αυτή δική της ευκαιρία στο 67′ με καλό σουτ του Γιώργου Καραγιαννίδη, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Όσο περνούσε η ώρα και με αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον ο Εθνικός έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να πετύχει ένα τρίτο τέρμα για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη με τον Ακρίτα να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν αυτό που έψαχναν και με το παραπάνω, καθώς στο τελευταίο 10λεπτο πέτυχαν 3 τέρματα, αρχικά στο 82′ με σουτ του Μπάμπη Ελευθεριάδη μετά από συνεργασία με τον Πέτρο Σιδηρόπουλο, με τον τελευταίο να χρίζεται και ο ίδιος σκόρερ στο 89′ για το 4-1 πλασάροντας εύστοχα από θέση τετ α τετ, μετά από κάθετη πάσα του Χρήστου Πετρίδη και το τελικό 5-1 να διαμορφώνεται στο 92′ με αυτογκόλ του Ευθύμη Τσόρμπα ο οποίος έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Κεσίσογλου Γ, Αρέστη.

Εθνικός Γιαννιτσών (Φώτης Μιτσάκης): Καμπαλής, Σιδέρης, Γρηγοριάδης, Ιορδανίδης, Γκουγκουλούδης, Ζαμίδης (80′ Τσάλμας Ε.), Πετρίδης, Γουστέρης, Χατζηστεφάνου (84′ Τσάλμας Χ.), Σιδώρης (60′ Σιδηρόπουλος), Παπαδόπουλος (75′ Ελευθεριάδης).

Ακρίτας Σωσάνδρας (Αντώνης Σαπουντζής): Δημητριάδης, Ντόγκαρης, Κουντουράς, Χρηστίδης (90′ Στούπης), Τσόρμπας, Κοντακσής, Παρτσανάκης (46′ Καραγιαννίδης), Ουζούνης, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Χαλκίδης (46′ Αταλασίδης (90′ λ.τ. Σαπουντζής Γ.)).

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Το βίντεο του αγώνα είναι μία προσφορά του ΙΚΤΕΟ Eco Control Δουβαντζής Πέτρος και Πένογλου Γεώργιος στα Γιαννιτσά.