Το πλήρες πρόγραμμα του Μουντιάλ και τα «σταυρώματα» στα νοκ-άουτ – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς
Connect with us

ΓΕΝΙΚΑ

Το πλήρες πρόγραμμα του Μουντιάλ και τα «σταυρώματα» στα νοκ-άουτ

Δείτε αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 14 Ιουνίου ως τις 15 Ιουλίου.

Mε το ματς της οικοδέσποινας Ρωσίας κόντρα στη Σαουδική Αραβία ξεκινά το πρόγραμμα των ομίλων του Μουντιάλ, παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο «Λουζνίκι» της Μόσχας, στις 14 Ιουνίου. Αντίθετα, η αυλαία της φάσης των ομίλων πέφτει στις 28/6, με τη διεξαγωγή της τελευταίας αγωνιστικής για τους ομίλους 7 και 8. Δύο μέρες μετά, στις 30 Ιουνίου ξεκινούν αντίστοιχα τα νοκ-άουτ, τα οποία φυσικά ολοκληρώνονται με τον μεγάλο τελικό της 15ης Ιουλίου, επίσης στο στάδιο «Λουζνίκι».

Αναλυτικά, το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου:

1ος όμιλος
1η αγωνιστική: Ρωσία-Σαουδική Αραβία (14/6), Αίγυπτος-Ουρουγουάη (15/6)
2η αγωνιστική: Ρωσία-Αίγυπτος (19/6), Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία (20/6)
3η αγωνιστική: Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος (25/6), Ουρουγουάη-Ρωσία (25/6)

2ος όμιλος
1η αγωνιστική: Μαρόκο-Ιράν (15/6), Πορτογαλία-Ισπανία (15/6)
2η αγωνιστική: Πορτογαλία-Μαρόκο (20/6), Ιράν-Ισπανία (20/6)
3η αγωνιστική: Ιράν-Πορτογαλία (25/6), Ισπανία-Μαρόκο (25/6)

3ος όμιλος
1η αγωνιστική: Γαλλία-Αυστραλία (16/6), Περού-Δανία (16/6)
2η αγωνιστική: Γαλλία-Περού (21/6), Δανία-Αυστραλία (21/6)
3η αγωνιστική: Αυστραλία-Περού (26/6), Δανία-Γαλλία (26/6)

4ος όμιλος
1η αγωνιστική: Αργεντινή-Ισλανδία (16/6), Κροατία-Νιγηρία (16/6)
2η αγωνιστική: Αργεντινή-Κροατία (21/6), Νιγηρία-Ισλανδία (22/6)
3η αγωνιστική: Ισλανδία-Κροατία (26/6), Νιγηρία-Κροατία (26/6)

5ος όμιλος
1η αγωνιστική: Κόστα Ρίκα-Σερβία (17/6), Βραζιλία-Ελβετία (17/6)
2η αγωνιστική: Βραζιλία-Κόστα Ρίκα (22/6), Σερβία-Ελβετία (22/6)
3η αγωνιστική: Σερβία-Βραζιλία (27/6), Ελβετία-Κόστα Ρίκα (27/6)

6ος όμιλος
1η αγωνιστική: Γερμανία-Μεξικό (17/6), Σουηδία-Νότια Κορέα (18/6)
2η αγωνιστική: Γερμανία-Σουηδία (23/6), Νότια Κορέα-Μεξικό (23/6)
3η αγωνιστική: Νότια Κορέα-Γερμανία (27/6), Μεξικό-Σουηδία (27/6)

7ος όμιλος
1η αγωνιστική: Βέλγιο-Παναμάς (18/6), Τυνησία-Αγγλία (18/6)
2η αγωνιστική: Βέλγιο-Τυνησία (23/6), Αγγλία-Παναμάς (24/6)
3η αγωνιστική: Αγγλία-Βέλγιο (28/6), Παναμάς-Τυνησία (28/6)

8ος όμιλος
1η αγωνιστική: Πολωνία-Σενεγάλη (19/6), Κολομβία-Ιαπωνία (19/6)
2η αγωνιστική: Ιαπωνία-Σενεγάλη (24/6), Πολωνία-Κολομβία (24/6)
3η αγωνιστική: Ιαπωνία-Κολομβία (28/6), Σενεγάλη-Κολομβία (28/6)

Αναλυτικά, τα «σταυρώματα» των ομίλων και των νοκ-άουτ αγώνων:
Φάση των «16»
49. 30 Ιουνίου 1ος ομίλου 1 – 2ος ομίλου 2
50. 30 Ιουνίου 1ος ομίλου 3 – 2ος ομίλου 4
53. 02 Ιουλίου 1ος ομίλου 5 – 2ος ομίλου 6
54. 02 Ιουλίου 1ος ομίλου 7 – 2ος ομίλου 8
51. 01 Ιουλίου 1ος ομίλου 2 – 2ος ομίλου 1
52. 01 Ιουλίου 1ος ομίλου 4 – 2ος ομίλου 3
55. 03 Ιουλίου 1ος ομίλου 6 – 2ος ομίλου 5
56. 03 Ιουλίου 1ος ομίλου 8 – 2ος ομίλου 7

Προημιτελικοί
57. 06 Ιουλίου Νικητής 49 – Νικητής 50
58. 06 Ιουλίου Νικητής 54 – Νικητής 55
59. 07 Ιουλίου Νικητής 51 – Νικητής 52
60. 07 Ιουλίου Νικητής 55 – Νικητής 56

Ημιτελικοί
61. 10 Ιουλίου Νικητής 57 – Νικητής 58
62. 11 Ιουλίου Νικητής 59 – Νικητής 60

Μικρός Τελικός
63. 14 Ιουλίου Ηττημένος 61 – Ηττημένος 62

Τελικός
64. 15 Ιουλίου Νικητής 61 – Νικητής 62

Συνοπτικά, το πρόγραμμα των νοκ-άουτ φάσεων:

Φάση των «16»: 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου (Σότσι, Καζάν, Σαμάρα, Ροστόβ, Μόσχα, Νίζνι Νόβγκοροντ, Αγία Πετρούπολη)
Προημιτελικοί: 6-7 Ιουλίου (Νίζνι Νόβγκοροντ, Καζάν, Σότσι, Σαμάρα)
Ημιτελικοί: 10-11 Ιουλίου (Αγία Πετρούπολη, Μόσχα)
Μικρός Τελικός: 14 Ιουλίου (Αγία Πετρούπολη)
Τελικός: 15 Ιουλίου (Μόσχα)

More in ΓΕΝΙΚΑ