Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Το πάλεψε ο FC Γιαννιτσά που αδικείται από την ήττα στην Βέροια με 1-0

Με νίκη ξεκίνησε η Βέροια, νικώντας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ´ εθνικής  με 1-0 την ομάδα μας τον  Fc Γιαννιτσά.

Το παιχνίδι έγινε παρουσία 500 περίπου οπαδών  κυρίως των γηπεδούχων (καμιά 50 από Γιαννιτσά) σε ένα βρεγμένο τερέν.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Βέροιας ήταν καλύτερη από αυτήν των Γιαννιτσών που έπαιξε παθητικό ρόλο, παρότι όμως οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν την υπεροχή δεν έχασαν την μεγάλη φάση και με ένα γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου από κακή εκτίμηση των φιλοξενουμένων πήραν τελικά το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε , στο γήπεδο φαινόταν μόνο η ομάδα των Γιαννιτσών που κυριολεκτικά πίεσε ασφυχτικά την Βέροια που κλείστηκε στο μισό γήπεδο, όμως η κατοχή μπάλας και η πίεση δεν έδωσε καρπούς για τα Γιαννιτσά , που δεν κατάφεραν τελικά να κάνουν την ανατροπή και έμειναν στο 1-0 του ημιχρόνου, αφήνοντας τους φιλοξενουμένους με το παράπονο ότι μπορούσαν πολλά περισσότερα στο παιχνίδι από αυτήν την ήττα με 1-0

20′Μεγάλη ευκαιρία για τη ΒΕΡΟΙΑ να ανοίξει το σκορ! Ο Μπλέτσας βρήκε ωραία τον Σκαθαρούδη στα δεξιά, αυτός έβγαλε την παράλληλη σέντρα με τον Μπλέτσα να μην προλαβαίνει να στείλει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα!

27′Νέα ευκαιρία για τη «Βασίλισσα» με τον Τσιότρα να βγάζει τη σέντρα από αριστερά και τον αφύλαχτο Σκαθαρούδη να πιάνει σκαστή κεφαλιά, στα χέρια του αντίπαλου γκολκίπερ!

42′Φάουλ σε καλή θέση για τα Γιαννιτσά με τον Ζούρκο να το εκτελεί και τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

45´Ο Κυριακίδης έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά και ο προωθημένος Μουρατίδης με κεφαλιά σχεδόν από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα αργά και βασανιστικά στα δίχτυα του Κύρου που δεν αντέδρασε έγκαιρα,  γράφοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 1-0 για τη «Βασίλισσα»!

53´ μόνος μέσα στην περιοχή ο Κοβάτσης δεν προλαβαίνει την μπάλα όπως θα ήθελε μπλοκάρει ο Μπλατσιώτης.

56′Καλό σουτ του Ζούρκου λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Μπλατσιώτης.

61′Διακοπή στο ματς γιατί ένα σκυλί μπήκε στον αγωνιστικό χώρο!

62′Καλό σουτ-φάουλ του Ζαρογιάννη από μακριά έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια της ΒΕΡΟΙΑΣ.

77′Εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Καραγιάννη λίγο έξω από την περιοχή, ο Μπλατσιώτης πετάγεται στην αριστερή του γωνία και αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ!

84´ Πέναλτι ζητούν τα Γιαννιτσά σε χτύπημα μέσα στην περιοχή στον Καραγιάννη τίποτα απο τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι διευθύνε ο κ. Μπούτσικος από τον σύνδεσμο Μακεδονίας με βοηθούς τους κ.κ. Νταβέλα, Κουφό από τον ίδιο σύνδεσμο.

κίτρινες : Ιωάννου, Παπασυμεων, Παντελίδης, Κοτσαρίδης.

ΒΕΡΟΙΑ: Μπλατσιώτης, Μουχάλης, Τσιότρας, Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας(90´ Ιωάννου), Βεργώνης, Κυριακίδης(80´ Μησαηλίδης), Κανούλας(61´ Τσικόπουλος), Μπακάλης, Σκαθαρούδης(77´ Μυλωνάς).

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ: Κύρου, Σέρα, Παντεκίδης, Ιορδανίδης, Παπασυμεών, Κοβάτσης(62´ Χουσεηνογλου), Ζαρογιάννης, Κοτσαρίδης, Καραγιάννης, Ζούρκος, Παντελίδης.

Πηγή: matiespellas.gr