Τιμωρία που δεν της άξιζε… – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | pellasports.gr – πελλα σπορτς

ΓΕΝΙΚΑ

Τιμωρία που δεν της άξιζε…

Η Εθνική μας έκανε πολύ καλή εμφάνιση αλλά το αποτελεσματικό Βέλγιο πήρε τη νίκη με 2-1 και σφράγισε μια θέση στο Μουντιάλ. Δεν έχει πλέον την τύχη στα χέρια της η ομάδα μας.

Το Βέλγιο τιμώρησε την Εθνική μας επικρατώντας με 2-1 μέσα στο Καραϊσκάκη και πλέον τα πράγματα έγιναν πολύπλοκα για την ομάδα μας. Οι παίκτες του Σκίμπε πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση όμως το Βέλγιο ήταν πιο αποτελεσματικό. Πλέον η Εθνική έπεσε στην τρίτη θέση και δεν έχει την τύχη στα χέρια της καθώς περιμένει γκέλα των Βόσνιων για να τους προσπεράσει.

H πρώτη φάση ανήκε στην ομάδα μας όταν στο 12′ ο Δώνης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και με τρομερή κούρσα βγήκε απέναντι από τον Κουρτουά τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει με σουτ. Πέντε λεπτά ο Σταφυλλίδης έπιασε εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή με τον Κουρτουά να βρίσκει λίγο την μπάλα που στη συνέχεια βρήκε το δοκάρι. Στο 20′ ο Μανιάτης έκανε τη σέντρα από δεξιά με τον Βερτόνχεν να βρίσκει την μπάλα και να τη στέλνει δίπλα από το δοκάρι. Οι Βέγλοι έκαναν την πρώτη του φάση στο 25′ με τον Βερτόνχεν να σουτάρει πάνω στον Καρνέζη. Στο 40′ ο Κουρτουά πρόλαβε τον Φορτούνη που έβγαινε μόνος του.

Η Εθνική μπήκε πολύ καλά και στην επανάληψη και στο 52′ απείλησε με κεφαλιά του Τζιόλη που δεν βρήκε στόχο. Έξι λεπτά μετά ο Κάράσκο έκανε τη σέντρα με τον Μενιέ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας μας χωρίς όμως να βρει την μπάλα. Στο 68′ ο Μπάμπης Λυκογιάννης μπήκε στο ματς κάνοντας έτσι το επίσημο ντεμπούτο του με την Εθνική. Δύο λεπτά μετά ο Βερτόνχεν βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με σουτ νίκησε τον Καρνέζη που άργησε να πέσει. Στο 73′ όμως ήρθε η άμεση απάντηση της Εθνικής. Ο Τζαβέλλας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ζέκα με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-1. Σχεδόν με τη σέντρα όμως ο Λουκάκου νίκησε τον αέρα την ελληνική άμυνα και έδωσε με το κεφάλι προβάδισμα, εκ νέου, στο Βέλγιο. Ο φορ της Μάντσεστερ στο 84′ έκανε το σουτ με τον Καρνέζη να διώχνει με γροθιές. Ο Έλληνας γκολκίπερ σταμάτησε και στο κοντινό σουτ του Μέρτενς στο 89 αλλά και αυτό που επιχείρησε στο 91′.

ΓΗΠΕΔΟ: Γεώργιος Καραϊσκάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μανιάτης (85’Μπακασέτας), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας – Ζέκα, Τζιόλης, Σάμαρης, Σταφυλίδης (68’Λυκογιάννης), Φορτούνης (88’Βέλλιος), Δώνης

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνχεν , Μενιέ, Φελαϊνί (88’Ντεντονκέρ), Ντεμπελέ (74’Αζάρ), Καράσκο (79’Τσαντλί), Ντε Μπρούινε, Λουκάκου, Μέρτενς